5.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

27 Şubat 2016 Cumartesi 14:45
Bu haber 1099 kez okundu

Hatay'ın Dörtyol İlçesi'nde meydana gelen trafik kazasında ikisi de bankacı olan 28 yaşındaki Mehmet Akif Örün ile eşi 27 yaşındaki Emine Dilhun Örün'ün ölümüne neden olan ve kaza anında alkollü olan araç sürücüsü Ersin Demircan, yargılandığı İskenderun 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce 5.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

5.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

Hatay'ın Dörtyol İlçesi'nde meydana gelen trafik kazasında ikisi de bankacı olan 28 yaşındaki Mehmet Akif Örün ile eşi 27 yaşındaki Emine Dilhun Örün'ün ölümüne neden olan ve kaza anında alkollü olan araç sürücüsü Ersin Demircan, yargılandığı İskenderun2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce 5.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

31 Kasım 2014'te Ersin Demircan yönetimindeki otomobil, tali yoldan çıktığı iddia edilen bankacı Mehmet Akif Örün yönetimindeki otomobile çarptı. Kazada Mehmet Akif Örün ile eşi Emine Dilhun Örün olay yerinde yaşamını yitirdi. Kazayı yaralı olarak kurtulan Ersin Demircan ise tedavisinin ardından tutuklandı.

Kaza sırasında 1.61 promil alkollü olduğu ortaya çıkan ve otomobilinin hız kadranı 120 kilometrede duran Ersin Demircan hakkında, taksirle 2 kişinin ölümüne neden olmak suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Daha önce alkollü araç kullandığı için ehliyetine el konulan ve kaza sırasında ehliyetsiz olduğu ortaya çıkan Demircan, yargılama sırasında yaklaşık 4.5 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildi.

İYİ HALDEN 1 YIL İNDİRİM ALDI

Ersin Demircan'ın tutuksuz yargılandığı davada karar çıktı. Tutuksuz sanığın katılmadığı karar duruşmasında mahkeme heyeti, Ersin Demircan'ı önce bilinçli taksirle 2 kişinin ölümüne neden olma suçundan 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı, ardında da yargılama sırasında tutum ve davranışlarını göz önüne alarak cezayı 5 yıl 6 ay 20 güne indirdi. CezaYargıtay tarafından onanırsa Ersin Demircan tutuklanarak cezaevine konulacak.

'TAM BİR TRAFİK CANAVARI'

Mahkeme çıkışında kararı değerlendiren ailenin avukatı Abdulkadir Tayyar, cezanın yeterli olmadığını, bu nedenle de Yargıtay'a temyiz edeceklerini söyledi. Tayyar, kararı şöyle değerlendirdi:

"Maalesef Türkiye'nin kanayan bir yarası olan alkollü ve hızlı araç kullanmanın artık daha da caydırıcı bir şekle getirilmesi gerekiyor. Bunun da vesile olmasını, tüm siyasilerin de bunu göz önünde bulundurmasını temenni ediyoruz. Bundan sonraki işlem artık Yargıtaysafhası, bir üst mahkemede takipçisi olacağız. Alkol ve aşırı hız sonucu meydana gelen kazada iki kişinin ölümüne sebebiyet verilmesinin Türkiye şartlarında cezası maalesef bu. Aynı zamanda ehliyetsiz, tabiri yerindeyse şahıs tam bir trafik canavarı."

'GAZDAN AYAĞINI ÇEKMESİ YETİYORDU'

Emine Dilhun Ören'in babası Elyas Seyhan ise aile olarak acılarının çok büyük olduğunu belirterek karara tepki gösterdi. Sanığın daha önce ehliyetine el konulduğunu hatırlatanSeyhan, "İçki ve hız yüzünden elinden alınmış ehliyeti. Dolayısıyla bunun artık trafiğe çıkmaması gerekirdi ama maalesef içimiz çok yanıyor. Ayağını gazdan çekmesi yetiyordu iki hayatın kurtulmasına. Verilen ceza bizim için yeterli değil" diye konuştu

Yorum Gönder