Suriye Sınırında Güvenlik Önlemleri Üst Seviyede

24 Şubat 2016 Çarşamba 14:47
Bu haber 1060 kez okundu

Suriye Sınırında Güvenlik Önlemleri Üst Seviyede

Suriye Sınırında Güvenlik Önlemleri Üst Seviyede

 atay'ın Yayladağı İlçesi'nde sınırın sıfır noktasındaki Güveççi Mahallesi'nde en üst seviyeye çıkarılan güvenlik önlemleri, bugün gazetecilere tanıtıldı. Hatay- Suriye sınırının 35 kilometresine 3 metre yüksekliğinde örülen duvarların nisan ayında tamamlanmış olacağı belirtilirken, herhangi bir sınır ihlaline karşı Güveççi Hudut Karakolu'ndaki uçaksavarların yönünün de Suriye'ye çevrilmiş olduğu görüldü.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'de iç savaşın başlamasıyla birlikte aldığı önlemlerin başında gelen sınıra duvar örme çalışmaları aralıksız devam ediyor. Toplamda 72 kilometrelik duvarın örüleceği Hatay- Suriye sınırına bugüne kadar 35 kilometre duvar örüldü. Duvarlar, her biri 3 metre yüksekliğinde ve 7 ton ağırlığında beton bloklardan oluşurken, üzerlerine de jiletli teller çekiliyor.

Suriye sınırında duvarın yanı sıra askeri tedbirler de üst seviyede. Geçen 14 Şubat'taPiyade Sözleşmeli Er Mustafa Uyğun'un insan kaçaklıları tarafından şehit edildiği sınırın sıfır noktasındaki Güveççi Mahallesi'nde bulunan Güveççi Hudut Karakolu'nda nöbet tutan askerlerin gözü sürekli sınırda. Ayrıca uçaksavarların yönü de Suriye'ye çevrilmiş durumda. Tüm bunların yanında zırhlı araçlar sınırda 7 gün 24 saat devriye geziyor.

SINIRDA 153 BİN KİŞİ YAKALANDI

Sınırda alınan tedbirlerle ilgili 2'inci Hudut Taburu Komutanlığı'ndan sınırı inceleyen gazetecilere iletilen bilgi notunda, yasa dışı geçişleri ve kaçakçılığı önlemek üzere yapımına başlanan 72 kilometrelik duvarın nisan ayında tamamlanmasının hedeflendiği bildirildi. Duvar sayesinde kaçakçılık ve yasa dışı geçişlerde azalma olduğu ifade edilen açıklamada 2015'te Suriye sınırında 5 bin 487 olayın meydana geldiği belirtilerek şöyle denildi:

"Bu olaylara müdahale esnasında 464 Türk vatandaşı, 151 bin 73 Suriye vatandaşı ve bin 865 diğer ülke vatandaşı olmak üzere toplam 153 bin 402 kişi yakalanmış olup, bu şahıslarla birlikte, 1 milyon 552 bin 51 paket sigara, 1 milyon 469 bin 532 adet uyuşturucu hap, 100 kg uyuşturucu madde ve 3 bin 788 adet canlı hayvan ele geçirilmiştir."

850 ÇADIRIN 640'I DOLU

Öte yandan Rusya ve Suriye'nin saldırıları sonucu Türkiye'ye sığınan Bayırbucak Türkmenleri için Güveççi Karakolu'nun hemen alt tarafında sınırın sıfır noktasında AFADtarafından kurulan çadır kentin büyük bir kısmı doldu. 850 çadırın bulunduğu kampta 640 çadırda 2014 kişinin yaşadığı ve Türkmenlerin tüm ihtiyaçlarının Türkiye tarafından karşılandığı belirtildi. Çadır kentin tam karşısında Suriye'nin Yamadi Köyü'ndeki çadır kampta ise 10 bin kişinin yaşadığı bildirildi.

Yorum Gönder