Gebelikte Korona Virüs’e Dikkat!..

21 Aralık 2020 Pazartesi 15:52
Bu haber 1307 kez okundu

Mega Radyo’da canlı yayınlanan ‘Sağlıkta Gelişim’ Programının canlı yayın konuğu İskenderun Gelişim Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Alpay, kadın hastalıkları ve doğum yöntemleri ile ilgili konularda önemli bilgiler verdi.

Gebelikte Korona Virüs'e Dikkat!..

Mega Radyo’da canlı yayınlanan ‘Sağlıkta Gelişim’ Programının canlı yayın konuğu İskenderun Gelişim Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Alpay, kadın hastalıkları ve doğum yöntemleri ile ilgili konularda önemli bilgiler verdi.

Gelişim Hastanesi kadrosuna kısa süre önce katılan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Alpay, branş olarak verdikleri hizmetlerden, bölgede en sık karşılaştıkları kadın hastalıkları, jinekolojik kanser çeşitleri, HPV aşısı, kadınlarda idrar kaçırma, gebelikte yapılan tarama testleri, ınfertilite (kısırlık) ve korona virüs sürecinde gebelerin dikkat etmesi gerekenler hakkında önemli bilgileri Mega FM dinleyicileriyle paylaştı.

Sağlıklı bir hamilelik için, hamilelik öncesi dönemde yapılacak kontrollerin önemine dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Alpay, çocuk sahibi olmak isteyenlerin, sorunsuz hamilelik için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmeleri gerektiği konusunda önerilerde bulundu.

Gebelerde Covid-19 enfeksiyonu klinik belirtilerinden söz eden Op. Dr. Murat Alpay, “Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, myalji, yorgunluk gibi hafif semptomlardan pnömoni, akut respiratuar distress sendromu, böbrek yetmezliği, çoklu organ yetmezliği gibi ileri yoğun bakım ihtiyacı doğuran ağır semptomlar şeklinde klinik belirti verebilir. Gebe olanlarda, olmayanlara göre daha az oranda ateş, öksürük ve nefes darlığı semptomları oluşmaktadır. Covid pozitif olan doğuma gelen gebelerin yaklaşık yüzde 87,9’si asemptomatik iken, yüzde 12,1’inde semptom gösterebilmektedir. Gebelikte maternal bağışıklık sisteminin bir miktar baskılı olması, solunum mukozasında ödem oluşturabilir. Gebeler solunum yolu enfeksiyonlarına daha yatkındır, fakat elimizdeki güncel verilere bakıldığında gebelerde Covid-19 enfeksiyonu normal popülasyonla karşılaştırıldığında klinik seyir açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır. Semptomatik vakalardaki gebelerin semptomlarının şiddeti gebe olmayanlarla benzerdir. Gebelerin yüzde 86’sı hafif, yüzde 9,3’ü ağır, yüzde 4,7’i kritik olarak hastalığı geçirmiştir” açıklamasında bulundu.

Salgın sürecinde en önemli hususun, sosyal mesafeyi korumak olduğunu ifade eden Op. Dr. Murat Alpay, “Koronavirüs salgınına karşı anne adayları, gerekli önlemleri alarak, hamilelik sürecini rahat geçirebilir. Sosyal mesafeyi korumak, maske kullanmak ve hijyene dikkat etmek önceliğimiz olmalıdır. Anne adayları mümkün olduğunca kalabalık ortamlardan ve temastan kaçınmalıdır. Ayrıca sağlıklı beslenmeyi ve düzenli kontrolleri de ihmal etmemelidir” dedi.

Mega Radyo stüdyolarından canlı yayımlanan ‘Sağlıkta Gelişim’ söyleşi programı, FM bandı 97,7 frekansından ve eşzamanlı olarak www.megaradyoiskenderun.com ile Mega Medya Grubu Facebook sosyal medya üzerinden de canlı yayınlandı. Mega Medya Grubu Genel Koordinatörü Semir Yazıcı’nın hazırlayıp sunduğu programın teknik kumanda masasını Mustafa Mert ve Şirvan Selçuk yönetti. 

Yorum Gönder