‘Akciğerinizi İyi Koruyun!’

12 Şubat 2021 Cuma 17:13
Bu haber 606 kez okundu

Mega Radyo’da yayınlanan ‘Sağlıkta Gelişim’ Programının canlı yayın konuğu Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Berktaş, göğüs hastalıkları ve sigaranın zararları ile ilgili konularda bilgiler verdi. Önemli tavsiyelerde bulundu.

‘Akciğerinizi İyi Koruyun!'

Mega Radyo’da yayınlanan ‘Sağlıkta Gelişim’ Programının canlı yayın konuğu Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Berktaş, göğüs hastalıkları ve sigaranın zararları ile ilgili konularda bilgiler verdi. Önemli tavsiyelerde bulundu.

Palmiye Hastanesi’nin başarılı hekimlerinden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Özlem Berktaş, göğüs hastalıkları polikliniği olarak verdikleri hizmetlerden, astım, koah, öksürük, bronşit, zatürre, grip gibi hastalıkların yanı sıra corona virüsten korunma yolları ve corona virüs aşısı hakkında önemli bilgileri Mega FM dinleyicileriyle paylaştı.

Tüm dünyada en sık ikinci ölüm nedeninin tütün ürünleri kullanımından kaynaklandığını belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Berktaş, corona virüs salgınından, sigara içenlerin daha fazla etkilendiğini vurguladı. Uzm. Dr. Özlem Berktaş; Tütün ürünlerinin; başta akciğer kanseri olmak üzere birçok sağlık problemine yol açarken, bu hastalıklara sahip bireylerin corona virüs için riskli grupta bulunduklarını belirtti. Dr. Berktaş; “Corona virüs için sigara içimi, hastalığın ağır seyretmesi, solunum cihazına bağlanma riski ve hatta ölüm için net bir risk faktörü olarak tanımlanmıştır. Covid-19 enfeksiyonu bazı hastaların akciğerlerinde aylarca devam eden kalıcı hasara sebep olmakta, solunum fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca efor kapasitesini de belirgin oranda azaltmaktadır. Bu nedenle ciğerlerin iyi korunması önemlidir. Sigaranın ayrıca iyileştirmeyi geciktirici etkisi de vardır. Bu nedenle Covid-19 enfeksiyonu geçiren kişilerin asla sigara içmemeleri gerekmektedir.” İfadelerini kullandı.

Corona virüsüne karşı güçlü bir bağışıklık sistemi ve hijyenin öneminden de bahseden Dr. Özlem Berktaş, “Sağlıklı bir solunum sistemine sahip olmanın temel koşulu sağlıklı bir hava solumaktır. Tütün ve sigara ürünlerinden uzak durmak, giderek artış gösteren hava kirliliği ve iklim değişikliği için önlemler almak ilk adımımız olmalı. Bunu düzenli yapılacak olan spor izlemeli. Haftada en az üç gün yavaş tempo orta mesafe koşular hem kalp hem de akciğer sağlığı için önemlidir. Düzenli spora meditasyon ve nefes egzersizleri eklemek akciğer kapasitenizin artmasını sağlayacaktır” dedi.

Mega Radyo stüdyolarından canlı yayımlanan ‘Sağlıkta Gelişim’ söyleşi programı, FM bandı 97,7 frekansından ve eşzamanlı olarak www.megaradyoiskenderun.com ile Mega Medya Grubu Facebook sosyal medya üzerinden de canlı yayınlandı. Mega Medya Grubu Genel Koordinatörü Semir Yazıcı’nın hazırlayıp sunduğu programın teknik kumanda masasını Mustafa Mert ve Şirvan Selçuk yönetti. 

Yorum Gönder