AZEZ'DE DE ÇOCUK HASTANESİ VURULDU

15 Şubat 2016 Pazartesi 18:40
Bu haber 47932 kez okundu

Hastane ve Yerleşim Yerini Hedef Aldı: 37 Ölü

AZEZ'DE DE ÇOCUK HASTANESİ VURULDU

 Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'ndeki Cilvegözü Sınır Kapısı'na yaklaşık 45 kilometre uzaklıktakiSuriye'nin İdlib iline bağlı muhaliflerin kontrolündeki Maarat El Numan Kasabası'naRusya'ya ait savaş uçakları hava saldırısı düzenledi. Suriyeli yerel kaynaklar, hastane ve yerleşim yerlerinin hedef alındığı saldırıda 37 kişinin öldüğünü, 60 kişinin ise yaralandığını ileri sürdü.

4 BOMBA İSABET ETTİ

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'nden (MSF) yapılan açıklamaya göre, örgütün İdlibyakınlarında destek verdiği bir hastane hava saldırısına uğradı. Öğle saatlerinde yapılan saldırıda uçaklardan atılan 4 bomba, Maarat El Numan Kasabası'nda yerleşim yerlerine ve medikal insani yardım örgütü Sınır Tanımayan Doktorlar ekibinin görev yaptığı bir hastaneye isabet etti. Saldırı sonrası binaların yıkılırken, çevredeki vatandaşlar enkaz altında kalan insanları kurtarmak için seferber oldu.

40 BİN İNSANI HASTANEDEN YOKSUN BIRAKTI

MSF yetkilisi Massimiliano Rebaudengo, "Kasıtlı bir şekilde sağlık tesislerine düzenlenen bu saldırıyı kınıyoruz. İdlib'deki bu hastanenin yıkılması 40 bin insanı hastaneden yoksun bıraktı" açıklamasında bulundu.

37 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Yerel kaynaklar saldırıda 37 kişinin öldüğünü, 60 kişinin de yaralandığını bildirirken, ölü ve yaralılar arasında doktor ya da herhangi bir sağlık görevlisinin olup olmadığı konusunda kendilerine ulaşmış bir bilgi olmadığını ifade etti.

AZEZ'DE DE ÇOCUK HASTANESİ VURULDU

Öte yandan muhaliflerin denetimindeki Azez ilçesine de hava saldırıları düzenlendi. Saldırılarda bir çocuk hastanesinin de isabet aldığı bildirildi. Azez'e yönelik bombardımanda ilk belirlemelere göre 14 kişinin öldüğü belirtildi.

Yorum Gönder