Hassa'ya Organize Sanayi Bölgesi Kurulacak

20 Şubat 2016 Cumartesi 17:31
Bu haber 1073 kez okundu

Bilim ve Sanayi Bakanlığı yetkilileri, Organize Sanayi Bölgesi kurulması için Hatay’ın Hassa ilçesindeki çalışmalarını tamamladı.

Hassa'ya Organize Sanayi Bölgesi Kurulacak

 Bilim ve Sanayi Bakanlığı yetkilileri, Organize Sanayi Bölgesi kurulması için Hatay'ınHassa ilçesindeki çalışmalarını tamamladı.

Bilim ve Sanayi Bakanlığı ve kurum temsilcilerinin katıldığı Hassa OSB yer tespit çalışmaları Hassa Belediye Konferans salonunda gerçekleştirildi.

Bakanlık temsilcilerinin başkanlığında kurulan komisyon çalışmalarında kurumlar, OSB alanını kendileri açısından değerlendirdiler. Valilik Yatırım ve İzleme Koordinasyon Kurulu Başkanlığının OSB alanı için hazırladığı çalışmalar, komisyonca değerlendirerek, kurumlar kendi görüş ve düşüncelerini tutanak haline getirdiler.

Hassa Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel, konu ile yaptığı açıklamada, "2009 yılında başlattığımız Hassa Tüneli ve Hassa OSB projesi çalışmalarının somut adımlarına bugünHassa'da şahit oluyoruz. Türkiye'nin en büyük Organize Sanayi Bölgesinin Hassa'da yapılması, bizim için büyük bir fırsattır. Bu fırsatı Hassa adına, iyi değerlendirmek için gayret gösteriyoruz. Temel dokuyu bozmayacak şekilde, bir OSB'yi kurmak istiyoruz" dedi.

Başkan Demirel, Hassa Organize Sanayi Bölgesi'nin, Hassa'da tarıma dayalı ekonomiden sanayi ekonomisine geçişte çok önemli bir adım olduğunu belirterek, yakın çevresi için istihdam ümidi, bölgeye gelecek yatırımcılar için fırsat, bölge için kalkınma anlamına geldiğini sözlerine ekledi.

Hassa Kaymakamı Mustafa Pala'da yaptığı açıklamada, "86 bin dönüm alan kapasitesine sahip olan leçelik alanımızın, şu an itibarı ile 45 bin dönüm alanı "Hassa Organize Sanayi Bölgesi" olarak, Bilim ve Sanayi Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Bilim ve Sanayi Bakanlığı ve kurum ilçemize gelerek OSB çalışmalarını yapmışlardır. Artık OSB çalışmaları belli bir ivme kazarak hızla devam etmektedir. Bu proje Gaziantep ve Güneydoğu sanayisi ile İskenderun Körfezi arasında koridor olacaktır. Lojistik sektörü için önemli bir ekonomik kazanç sağlayacaktır. İç savaş sonrası yeniden kurulacakSuriye'ye açılabilecek sınır kapısı ile Ortadoğu-İskenderun Limanı arasında stratejik önem arz edecektir" diye konuştu.

Kaymakam Pala, "İlçenin ve bölgenin ufkunu değiştirecek olan bu proje ile Hassa, gelecekte "Hatay'ın Parlayan Yıldızı" olarak anılacaktır" ifadesini kullandı. 

Yorum Gönder