banner45

‘Çanakkale Şehitlerimizi Rahmetle Anıyoruz’

15 Mart 2022 Salı 15:16
Bu haber 92 kez okundu

İskenderun Kaymakam İskender Yönden tarafından,’18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 107.Yıldönümü ve Şehitler Günü’ münasebetiyle özel bir mesaj kaleme alınmış olup, söz konusu mesajında şu ifadelere yer verilmiştir;

‘Çanakkale Şehitlerimizi Rahmetle Anıyoruz'

İskenderun Kaymakam İskender Yönden tarafından,’18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 107.Yıldönümü ve Şehitler Günü’ münasebetiyle özel bir mesaj kaleme alınmış olup, söz konusu mesajında şu ifadelere yer verilmiştir;

“Türk ve dünya tarihine damga vurmuş en önemli olaylar arasında yer alan 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi, bir milletin birlik ve beraberlik içinde verdiği şanlı mücadelenin unutulmaz hatırası olmak bakımından insanlık tarihinde eşine az rastlanır bir kahramanlık destanıdır.

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, “Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur” sözlerinde ifadesini bulan bu büyük zafer, Mehmetçiklerimizin ve necip milletimizin vatan ve millet sevgisinin ölümsüzlük anıtı olmuştur.

Aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki, temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yüce devletimiz ve necip milletimiz tarafından en kutsal emanet olarak muhafaza edilecek ve geleceğimize daha emin adımlarla yürüyerek, güçlü devlet ve güçlü millet olma şuurunu canlı tutacak ve yücelteceğiz. Canlarını toprakları, bayrakları, inançları, namus ve şerefleri için seve seve vermiş şehitlerimizden ilham alarak, güçlü bir Türkiye'yi hep birlikte yeniden inşa etmenin azim ve gayreti içerisinde olacağız. Birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyen her türlü iç ve dış tehdide, hain emele ve girişime karşı yüce devletimiz ve necip milletimiz sarsılmaz bir iman ve azimle karşı duracak, Devlet ve Millet bütünleşmesiyle tüm bu saldırıların üstesinden gelerek, hür, bağımsız, güçlü ve payidar olarak sonsuza kadar var olacaktır.

Büyük bir imanın, muazzam bir azmin ve sarsılmaz bir kararlılığın timsali olan bu büyük zaferin 107. yıldönümünü kıvanç ve coşkuyla kutlarken, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, kutsal vatan topraklarımızın bütünlüğü ve necip milletimizin selameti için şehadete intikal eden tüm aziz şehitlerimizi ve şehadete şahitlik eden kahraman gazilerimizi rahmet, şükran ve tazimle anıyorum.”

18 MART 2022 ŞEHİTLER GÜNÜ ANMA PROGRAMI

A- ÇELENK SUNMA TÖRENİ:

Tarih: 18 Mart 2022 Cuma

Saat  : 09.00

Yer   : Şehitlik (İskenderun Asri Mezarlığı)

Program Akışı: Şehitlikteki Anıta; Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı, Türkiye Harp Malulü Şehit Dul ve Yetimleri Derneği, İskenderun Şehit ve Gazi Aileleri Dayanışma Derneği, Türkiye Muharip Gaziler Derneği İskenderun Temsilciliği tarafından çelenk sunumu yapılacaktır.

B- ANMA PROGRAMI:

Tarih: 18 Mart 2022 Cuma

Saat  : 10.30

Yer   : İskenderun Belediyesi Kültür Sarayı

Program Akışı:

► Açılış

► Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

►Günün Anlam ve Önemini Belirten Konuşma

►Ödül Töreni

►“Çanakkale İçin Çal” Klip Gösterisi

►“Şiir ve Türkülerle Çanakkale” Gösterisi

►Kapanış

C- DİĞER ETKİNLİKLER:

►İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencilerine yönelik düzenlenen “Çanakkale Geçilmez” konulu resim yarışması; Lise öğrencilerine yönelik düzenlenen “Nesilden Nesile Çanakkale” konulu kompozisyon yarışması.

► Şehit ve Gazi Ailelerine Kahvaltı İkramı (İskenderun Millet Parkı – Saat: 09.30)

►Fatih Anadolu Lisesi Öğrencilerinin “Çanakkale” konulu resim sergisi

(İskenderun Belediyesi Kültür Sarayı)

►“1915 Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları” Sergisi

(İskenderun Deniz Müzesi – Saat:12.00)

►Merkez Kaptan Paşa Camiinde Mevlid-i Şerif Okutulması

(İkindi Namazına Müteakip)         

► İSTE tarafından Türk Halk Müziği İcra Topluluğu Konseri

(Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı – Saat: 19.30)

► İskenderun Deniz Müzesi gün boyu (mesai saatleri dahilinde) ücretsiz olarak ziyaret edilebilecektir.

Yorum Gönder