Demokrasimize Sahip Çıkıyoruz

18 Temmuz 2016 Pazartesi 11:49
Bu haber 1110 kez okundu

15 Temmuz gecesi demokrasiye karşı gerçekleştirilen darbe girişimi ile ilgili STK'lar basın açıklaması yaptılar. Açıklamada DASİFED Başkanı Mehmet Kılıçlar: ‘Demokrasiye ve Cumhuriyetimize Sahip Çıkıyoruz’, MÜSİAD Hatay Şube Başkanı Fatih Tosyalı: ‘İhanet Çökertildi, Milletimize Teşekkürler’, TÜMSİAD Başkanı Yaşar Doğan: ‘Bu Kalkışmaya "DUR" Dedik’, ifadelerine yer verdiler.

Demokrasimize Sahip Çıkıyoruz
DASİFED Başkanı Mehmet Kılıçlar: ‘Demokrasiye ve Cumhuriyetimize Sahip Çıkıyoruz’


Doğu Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu Başkanı Mehmet KILIÇLAR, 15 Temmuz gecesi demokrasiye karşı gerçekleştirilen darbe girişimi ile ilgili bir basın açıklaması yaparak demokrasiye ve halkın iradesine inandıklarını vurguladı.

DASİFED Başkanı Kılıçlar açıklamasında şunları ifade etti: “Demokrasiye ve halkın iradesine inanıyoruz. DASİFED olarak demokrasiden yanayız ve demokrasinin tarafıyız. Bu nedenle, demokrasimize ve demokratik kurumlara herhangi bir müdahaleyi kabul etmiyoruz. Demokrasiden başka gidecek yolumuz ve geleceğimiz yoktur.

Demokrasi karşıtı herhangi bir girişimin, halkın sağduyusu, birlik ve beraberlik duygularının karşısında başarıya ulaşma şansı yoktur. Gün, siyasi partiler dâhil, toplumun her kesiminin tek bir yürekle dayanışma günüdür. Bunu yaparken de her türlü taşkınlıktan ve emir kulu olan erlere linç girişiminde bulunmaktan tamamen kaçınmak lazım. Darbe ve linç gibi kanunsuz girişimlerde bulunanların yargı önünde hukukun belirlediği şekilde cezalandırılacaklarına inanıyoruz.

Ülkemizin demokrasi çıtasını yükseltmek, toplumsal sorunlarımızı birlikte yaşama ve katılım kültürü ile çözebilmek için kurumsal ve zihniyet değişimi yolunda DASİFED olarak katkılarımız devam edecektir.

TBMM’ye ve demokrasiye karşı paralel örgütlenmenin gerçekleştirdiği darbe girişiminin bertaraf edilmesinde; aynı ortak payda için bir araya gelen, demokrasi dışı hareketlere toplumsal sağduyu ile karşı duran, STK’ları, iş dünyası örgütlerini, siyasi partileri ve halkımızın çabalarını kutluyorum. Bugün olduğu gibi bundan sonrada demokrasiye inananları, her alanda demokrasiye ve cumhuriyetimize sahip çıkmaya çağırıyorum. Türkiye’nin geleceğine, refahına ve huzuruna zarar verecek her türlü demokrasi dışı girişimlerin karşısında olmaya devam edeceğiz.”

MÜSİAD Hatay Şube Başkanı Fatih Tosyalı “İhanet Çökertildi, Milletimize Teşekkürler”


Dün geceden beri teyakkuz halinde olan MÜSİAD Yönetim Kurulu ve Hatay Şubemiz Olağanüstü Yönetim Kurulu toplantısında, yaşanan ihanet ve sonuçlarını değerlendirmiştir.

Emirlerini milletimizin iradesinden değil, hain şebekelerden alan cuntacıların darbe girişimi olarak başlayıp TBMM’ni bombalamak ve masum vatandaşlara ateş açmak gibi korkunç terörist saldırılara dönüşen eylemleri, devletimizin ve milletimizin kahramanca direnişi ve başarılı operasyonlarla son buldu.

Milli İrade karşıtı birçok girişime maruz kalmış ve direnmiş bir sivil toplum kuruluşu olan MÜSİAD olarak, bugün de cesur milletimizin ve milli iradeyi arkasına alan seçilmiş meşru hükümetin yanındadır.

15 Temmuz gecesi, karanlık güçlerin el uzattığı iradesine sahip çıkmak için meydanları dolduran, tankların üzerine çıkan kahraman milletimiz yalnızca darbe girişimini püskürtmekle kalmamış, aynı zamanda “Türkiye’de darbe” deyimine de en büyük darbeyi vurmuş, darbeye cüret edenlere nasıl darbe yapılacağını bütün dünyaya en güzel şekilde göstermiştir.

Bu bakımdan 15 Temmuz, yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın tarihine geçecek, Milli İrade Bayramı’dır.  Bu süreçte, öncelikle Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Başbakanımız ile hükümetimizin kararlığı halkımıza cesaret vermiştir. Yine, darbeye kalkışanlara bir ağızdan karşı çıkan parti liderleri ile STK’larımızın sağduyulu açıklamalarına ve basınımızın darbe karşıtı tutumuna teşekkür ediyoruz. Demokrasimize sahip çıkan necip milletimize, güvenlik güçlerimize, darbe girişimine destek vermeyen ordu mensuplarımıza tek tek teşekkür ediyoruz.

Milli İradeyi korurken şehit düşen vatandaşlarımıza ve güvenlik görevlilerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Askerle milleti karşı karşıya getirmek üzere bu ihanet tezgahını tasarlayan hainlerin tek tek temizlenmesini ve en ağır ve caydırıcı cezaları almasını bekliyoruz.

İş alemi olarak, milletin iradesine sahip çıkmasının, orta ve uzun vadede siyasetten ekonomiye, adaletten yargıya kadar birçok alanda olumlu sonuçlarını yaşayacağımıza inanıyoruz.

Gün birlik günüdür. Bu darbe teşebbüsü ve terör saldırıları inşallah atlatılmıştır. Yine de milletimizin, bu gibi olayların bir daha yaşanmaması için tedbir ve teyakkuz halinde kalması önemlidir.

Allah yar ve yardımcımız olsun, bu millete bir daha karanlık geceler göstermesin.

MÜSİAD Hatay şubesi Yönetim Kurulu adına

MÜSİAD Hatay Şube Başkanı Fatih TOSYALI


TÜMSİAD Başkanı Yaşar Doğan: ‘Bu Kalkışmaya "DUR" Dedik’


TÜMSİAD Başkanı Yaşar Doğan, "kalkışma" girişimi sonrası bugün yaptıkları olağanüstü toplantıda aldıkları kararları açıkladı.

Türkiye tarihi bir süreçten geçiyor, anti-demokratik girişimlerle sınandığımız kara bir geceyi geride bıraktık. Dün gece Sayın Cumhurbaşkanımızın emrine tereddüt etmeksizin icabet ederek meydanlarda yer aldık. TÜMSİAD Yönetim Kurulu olarak bugün yaptığımız olağanüstü toplantıda da tüm üyelerimizle birlikte bu “kalkışma”ya dur deme kararlılığımızı teyit ettik.

Dün halkımız demokrasiye bağlılığını ve Türkiye için en ideal yönetim biçiminin demokrasi olduğunu göstermek için Başkomutan’ın talimatıyla sokaklara indi. Her şeye rağmen meydanları terk etmeyen vatandaşlarımıza minnettarız. Dün olduğu gibi bugün de Türkiye Cumhuriyeti’nin bütünlüğünü hedef alanlara karşı meydanlarda kalmaya ve tek yürek olmaya devam edeceğiz.

TÜMSİAD olarak milletin iradesini temsil eden ve sağduyusunu korumayı başaran milletvekillerimize de teşekkür borçluyuz. Gazi Meclis her türlü olumsuzluğa rağmen “kalkışma” girişimine karşı hep birlikte son derece önemli bir dik duruş sergiledi. Bundan dolayı tüm partilerin temsilcilerine ayrı ayrı şükranlarımızı iletiyoruz.

Herkes şunu bilsin ki TÜMSİAD ve kardeş kuruluşları demokrasiye zarar vermeye çalışan her türlü girişimin karşısındadır. Bu süreçte TÜMSİAD olarak milli iradenin yanında üzerimize düşen her türlü görevi yapmaya hazırız. Ülkemiz daha önce de birçok sınavdan alnının akıyla çıktı, bunu da geride bırakacağımıza inancımız tamdır.

Bu kara gecede maalesef çok üzücü kayıplar da verdik. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara da acil şifalar diliyoruz.

Yaşar Doğan

TÜMSİAD Genel Başkanı

Yorum Gönder