banner45

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Coşkuyla Kutlandı

02 Temmuz 2022 Cumartesi 12:40
Bu haber 70 kez okundu

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 96’nci yıldönümü nedeniyle İskenderun İlçesi’nde çelenk sunma töreni ve çeşitli etkinlikler içeren kutlama programı düzenlendi.

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Coşkuyla Kutlandı

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 96’nci yıldönümü nedeniyle İskenderun İlçesi’nde çelenk sunma töreni ve çeşitli etkinlikler içeren kutlama programı düzenlendi. 

İskenderun Anıt Alanı’nda çelenk sunma töreninde,  İskenderun Liman Başkanlığı ve Deniz Ticaret Odası İskenderun Şube Başkanlığı tarafından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzuruna çelenk sunulmasının akabinde, aziz şehitlerimiz anısına bir dakikalık saygı duruşu yapılarak, İstiklal Marşımızın eşliğinde şanlı Türk Bayrağımız göndere çekildi.

Günün anlam ve önemine yönelik konuşma yapan Deniz Ticaret Odası İskenderun Bölge Liman Başkan vekili Hüseyin Demir,  “1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 96’nci yıldönümünü etkinlikleri nedeniyle toplanmış bulunuyoruz. Bu kanunun kazanımlarıyla geldiğimiz günümüzde, eğitimli denizcilerimiz ve deniz iş gücümüz, deniz ticaret filomuz, deniz turizmimiz ülkemize her açıdan büyük katkılar sağlamaktadır. Dünyada yük taşımacılığının %80’den fazlasının deniz yoluyla taşındığı düşünülürse, denizciliğin öneminin her geçen gün daha da artacağı görünmektedir. Denizin ve deniz varlığına sahip olmanın oldukça önemli olduğu günümüzde hep daha ileriye gitmek, deniz ticaretinden daha fazla pay almak, dünya denizciliğinde daha fazla söz sahibi olmak, denizcilik bilincinin daha da fazla yaygınlaşmasını sağlamak için eğitim faaliyeti yürüten okullarımızda ve diğer alanlarda her fırsatta denizcilik bilincini canlı tutmamız, sahip olduğumuz ve üç tarafımızı çevreleyen çok kıymetli deniz varlığımıza da tüm halkımıza çevre bilincini aşılayarak korumamız gerekmektedir” dedi.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün topraklarının ucu deniz olan Ulus’un sınırını halkın kudret ve yeteneğinin hududunu çizer sözleri ile konuşmasına devam eden Deniz Ticaret Odası İskenderun Bölge Liman Başkan vekili Hüseyin Demir, “Denizlere hakim olan dünyaya hakim olur sözlerinde dediği gibi bugünün dünyadaki gelişmiş ve zengin ülkelerin denizlere sahip olduğu gibi su altı ve su üstü kaynaklarını kullanabilen ülkeler olduğunu görmekteyiz” dedi.

Günün anlam ve önemine yönelik konuşmaların yapılmasının ardından İskele mevkiinde düzenlenen etkinliklere katılan protokol üyeleri ve katılımcılar, şehit denizciler anısına deniz sularına çelenk bırakarak, saygı duruşunda bulundu.

Denizcilik ve Kabotaj bayramı etkinliklerine İskenderun Kaymakam Vekili Polat Kara, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Emin Ünalan, İskenderun Liman Başkan vekili Hüseyin Demir , Deniz Ticaret odası Başkanı Kemal Kutlu, Meclis Başkanı Adnan Yener, Emniyet müdürü Nevzat Güneş, Sahil Güvenlik grup komutanı Oğuz Emre Çiçek, İlçe Jandarma komutanı Yusuf Yıldırım, Üniversiteden görevli hocalar ve sivil toplum kuruluşları katıldı.


Yorum Gönder