Hatay’da Devlet-Millet El Ele!

26 Temmuz 2016 Salı 19:13
Bu haber 1577 kez okundu

Hatay Milli Birlik ve Kardeşlik Buluşması’nda coşku doruğa ulaştı. Hatay Valiliği koordinasyonunda, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve 15 ilçe belediyesinin desteği ile milli birlik ve beraberliğimizi pekiştirmek, ülkemizin, devletimizin, asker ve polisimizin her zaman yanında olduğumuzu göstermek amacıyla düzenlenen ‘Hatay Milli Birlik ve Kardeşlik Buluşması’nda coşku zirveye çıktı.

Hatay'da Devlet-Millet El Ele!
Antakya Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe Hatay Valisi Ercan Topaca’nın yanı sıra Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal,   Mehmet Öntürk, Orhan Karasayar, Fevzi Şanverdi, Birol Ertem, Serkan Topal, Mevlüt Dudu, Mehmet N. Ahrazoğlu, HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş,  J. Kur. Alb. Erdem Özcan, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü, ilçe kaymakam ve belediye başkanları, siyasi parti il temsilcileri, 2’nci Hudut Alayı Komutanı Piyade Alb. Ragıp Taygan, kanaat önderleri ve binlerce Hataylı katıldı.

Bu Kardeşliği Kimse Bozamaz!

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kardeşlik buluşması Şeyh Menna Gündüz’ün Kuran-ı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu’nun duaları ile devam etti.

‘Türk Milleti Olarak Bu Tuzaklara Düşmeyeceğiz’

15 Temmuz gecesi devletine, vatanına, demokrasiye sahip çıkan onurlu vatandaşlarımızın bu uğurda canlarını ortaya koyduğunu, kimisinin şehadete ulaştığını ve kimisinin de gazi olduğunu belirten Vali Topaca,  “Bu vesileyle, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve aziz milletimize başsağlığı ve yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum. Tehlike tam anlamıyla geçmiş değildir. 15 Temmuz’da millet duvarına çarpan bu şebekenin, başarısız darbe girişiminden sonra, ülkede bir kaos ortamı oluşturmayı deneyeceklerdir. Hainler o gece, hesap edemedikleri milletin birlik ve beraberliğine mağlup oldukları için, bizi bir olduğumuzda yenemeyeceklerini anladıkları için birliğimizi bozmaya çalışabilirler, aramıza fitne sokmak isteyebilirler. Biz Türk milleti olarak bu tuzaklara düşmeyeceğiz. Ancak yine de dikkatli olmalıyız. Olay sıcaklığını korurken, hüznümüz, öfkemiz tazeyken bu tür duygularımızı tahrik edebilirler. Farklılıklarımızı derinleştirmeye ve istismar etmeye kalkışabilir, farklılıklarımız üzerinden bizi birbirimize düşürmeye çalışabilirler.” dedi.

 ‘Bizler, Her Şerde Bir Hayır Olduğuna İnanırız’

 İlimizin çok renkli, çok kültürlü yapısı nedeniyle bu tür provokasyonlar için hedef seçilebileceğini ifade eden Vali Topaca, “Potansiyel risklere karşı uyanık olmak, sağduyuyu elden bırakmamak ve kardeşlik ahdimizi yenilemek adına ‘Milli Birlik ve Kardeşlik Buluşması’ nı tertipledik. Hatay, yüzyıllardır farklı unsurlarıyla birlikte, kardeşçe yaşamayabilmiştir. Dışarıdan çok şaşırtıcı görünse de Hataylılar için çok sıradan, gayet doğal olan bu birlikte yaşama kültürü, inanıyorum ki şehrimizin bahse konu tehlikeleri de atlatmasında bize güç verecektir. Bu kritik süreçte gerek sosyal medyadan duyduğumuz, gerek günlük hayatta çeşitli kaynaklardan aldığımız haberlere, doğruluklarını teyit etmeden lütfen inanmayalım. Paralel devletken asıl devletin yerini almaya kalkışan bu ihanet şebekesinin her türlü yola başvurabileceğini unutmamalı ve daima soğukkanlı ve sağduyulu olmalıyız. Bizler, her şerde bir hayır olduğuna inanırız. Türk milletinin vatan söz konusu olduğunda toplumsal reflekslerinin hâlâ sağlam olduğunu gösteren bu musibette de bir hayır vardır. Bu krizi, fırsata; şerri, hayra çevirmeli; köken, inanç, siyasi görüş farklılıklarını bırakıp tam bir milli birlik yakaladığımız şu günlerde bu birlikteliğimizi korumalı, ilelebet devam ettirmeliyiz.” şeklinde konuştu.

‘Millet Olmanın Bir Tablosunu Ortaya Koyduk’

Hatay Milletvekili Adem Yeşildal, Hatay olarak Türk siyasi tarihinin özellikle yakın tarihimizin en önemli günlerden birini yaşadığımızı ifade ederek, “Türkiye’ de 15 Temmuz’dan bu yana millet olarak tenimizin rengini, inancımızı, mezhebimizi, ırkımızı bir kenara bıraktık ve 79 milyon olarak hep beraber bir ve bütün olduğumuzu gösterdik. Millet olmanın bir tablosunu daha ortaya koyduk. Hatay tüm özellikleriyle sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya birlik ve beraberliğin, hoşgörünün rol modeli olan bir ildir. Bugün burada hep birlikte yek vücut olarak çok önemli bir mesajı daha veriyoruz. Bu mesajın verilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 15 Temmuz’dan bu yana milletimiz ve devletimiz bir duruş, sergiledi buradan şu hususu ifade etmek istiyorum; bu FETÖ örgütünün PKK’dan insanlıktan nasibini almamış IŞİD’den hiçbir farkı olmadığını maalesef acı tecrübe ile hep beraber görmüş olduk.” dedi.

‘Bizler Bu ülkeye Tutkun, Güneşine Aşık Fidanlarız’

Hatay Milletvekili Serkan Topal ise yaptığı konuşmada, “Bizler bu ülkenin taşına, toprağına tutkun suyuna, güneşine aşık fidanlarıyız. Bizlerin bu topraklar üzerinde tutunacak başka bir dalı yoktur. Bu toprakların çocukları başka topraklarda hayat bulmaz. Bizler bu ülkenin temel değerine, cumhuriyete, demokrasiye, laikliğe, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e her zamankinden daha fazla sahip çıkacağız. Bu ülkenin toprağını, bu ülkede yeşeren demokrasiyi, içimize işleyen cumhuriyeti her zamankinden daha fazla savunacağız. Bu ülkeye ihanet edenlere karşı canımızı siper ettik, etmeye de devam edeceğiz. 15 Temmuz günü devletimize ve kurumlarına yönelen hain darbe girişimini hep birlikte kınıyor ve bu saldırıyı yapanları lanetliyoruz.” dedi.

‘Türk Devleti Ülkesiyle Milletiyle Bölünmez Bir Bütündür’

Hatay Milletvekili Mehmet Necmettin Ahrazoğlu 93 yıllık cumhuriyet tarihinin en karanlık dönemlerinden birini yaşadığımızı belirterek, “Bu nedenle ortak akıl ve irade ile hareket etmek durumundayız. Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Türkiye Devleti ülkesiyle milletiyle bölünmez bir bütündür. Millet, üniter devlet yapısının temelini 1923’te atmıştır. Şunu akıldan çıkarmayalım ki seçimle gelen muhakkak seçimle gidecektir. Başka bir yol yoktur. Demokrasi dışı oluşumlara ve çeteleşmeye sempati duymadan, darbecilerle ortak bir gelecek düşlemeden, ısrarla demokrasiden yana olacağız. Türkiye Cumhuriyeti’nin tecelligahı Türkiye Büyük Millet Meclisini bombalayıp polisimizi ve halkımızı şehit edenler ile PKK ve IŞİD’in hiçbir farkı yoktur.” dedi.

‘Milli Egemenlik Bir Milletin Şerefidir’

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’ın Türkiye Cumhuriyeti’ndeki iller içerisinde cumhuriyet ve demokrasi konusunda en fazla hassasiyet gösteren illerden biri olduğunu belirterek ‘’Biliyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti ilk filizlendiğinde Hatay emperyalist güçler tarafından zalim bir şekilde tutsak tutulmuştur. 18 yıl özgürlüğümüz elimizden alınmıştır. 18 yıl sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ’Hatay benim namusum, Hatay benim şahsi meselemdir’ diyerek yola çıkardıkları birliklerin, Kuvayı Milliye ruhunun sonucunda Hatay özgürlüğüne kavuşmuştur. Müstakil cumhuriyetini kurarak 10 ay 20 gün Hatay Devleti olarak hayat bulmuştur. 10 ay 21 gün sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün siyasi başarısının bir neticesi ve Hatay halkının özgür iradesi ile Hatay Anavatana katılmıştır. Milli egemenlik bir milletin şerefidir, Hatay halkı geçmişinde olduğu gibi bugün de bunu çok iyi bilmektedir.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından 15 Temmuz 2016 günü ülkemizin milli iradesini bozucu, cumhuriyetimizi yaralayıcı hain girişime karşı ilimiz protokolü tek yürek, tek yumruk olarak birlik ve beraberliğimizin gücünü bir kez daha tüm dünyaya gösterdiler.

Yorum Gönder