banner48

banner61

banner50

banner62

banner52

banner53

banner55

banner56

banner57

banner58

banner59

banner60

banner49

banner63

banner51

İSTE Akademik Yıla Merhaba Dedi

18 Ekim 2022 Salı 13:55
Bu haber 124 kez okundu

İskenderun Teknik Üniversitesinde (İSTE), 2022- 2023 Akademik Yılı Açılış Töreni düzenlendi.

İSTE Akademik Yıla Merhaba Dedi

İskenderun Teknik Üniversitesinde (İSTE), 2022- 2023 Akademik Yılı Açılış Töreni düzenlendi.

Merkez Yerleşkede inşa edilen Kapalı Spor Kompleksinde düzenlenen törene İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, İskenderun Belediye Başkanı M. Fatih Tosyalı, İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Emin Ünalan, Belen Kaymakamı Mahmut Sami Yılmaz, Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, Sahil Güvenlik Komutanı SG. Binbaşı Onur Emir, İlçe Jandarma Komutanı, J. Binbaşı Yusuf Yıldırım, İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, İSTE akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda İSTE İklim Elçisi Saibe Baran bir konuşma yaptı. İklim değişikliği hakkında temel noktalara değinen Baran, bireysel ve toplumsal olarak yapılması gerekenleri ifade etti.

2022- 2023 Akademik Yılı Töreninde açılış konuşmasını İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci yaptı. Konukları selamlayarak konuşmasına başlayan Rektör Depci, “Yeni akademik yılın açılışını yaptığımız bugünü içimizde buruk bir heyecanla karşılıyoruz. Bartın’da yaşanan maden kazası dolayısıyla birçok emekçi kardeşimiz şehadete yürüdü. Şahsımın da bir maden mühendisi olması hasebiyle,  çok derin üzüntü içerisinde olduğumu sizlerle paylaşmak istiyorum. Meslektaşlarıma, Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa ve geride kalan yakınlarına Rabbimden sabırlar diliyorum” dedi.

İSTE Rektörü Depci konuşmasında ayrıca davetlerini geri çevirmeyerek Açılış Dersini veren Prof. Dr. Sezgin Bakırdere’ye teşekkür etti.

Törende 250 İSTE öğrencisine burs sözü veren İskenderun Belediye Başkanı M. Fatih Tosyalı, yeni dönemin üniversiteye hayırlı olmasını diledi.

2022- 2023 Akademik Yılının Açılış Dersini Yıldız Teknik Üniversitesi Akademisyeni, TÜBA Asosiye Üyesi ve Küresel Genç Akademi Üyesi Prof. Dr. Sezgin Bakırdere verdi. Nazik davetlerinden ötürü Rektör Depci’ye teşekkür eden Prof. Dr. Bakırdere, “Herkes kendi uzmanlık alanında konuşmalı. Ben de bugün size kimyadan bahsedeceğim” diyerek konuşmasına başladı. Hayatı kolaylaştırma sanatı olarak bilimden yolumuzun geçmek zorunda olduğunu ifade eden Prof. Dr. Bakırdere, “Bilimin tüm alanlarında çalışmalıyız. İnterdisipliner çalışmalar yapmak önemlidir” dedi.

'Geleceğe şekil vermek için geçmişi bilmek zorunda olduğumuzu, geçmişi bilmezsek gelecek hakkında konuşamayacağımızı' belirten Prof. Dr. Bakırdere, bu hususta yaptıkları çalışmalara değindi.

Gençlere 'fırsatları kaçırmamalarını, kabuklarını kırmalarını, baskı altında çalışmaktan korkmamayı, gösterilenle yetinmemeyi, hedefi baştan belirmeyi ve olaylar karşısında tepkisiz kalmamayı, hedef odaklı çalışmayı, hayata tutunmayı' tavsiye eden Prof. Dr. Prof. Dr. Bakırdere, 'Bilimin Michael Schumacher’ı, inovasyonun Usain Bolt’u ve girişimciliğin Muhammet Ali’si olun' diyerek Açılış Dersini tamamladı.

Tören sonrası Rektör Depci ve Başkan Tosyalı, burs için protokol imzalarını attı.

Programda yer alan konserler Bartın’da yaşanan elim kaza sebebiyle iptal edilmiştir. Kazada hayatını kaybeden işçilerimize Allahtan rahmet, ailelerine ve Türk milletine baş sağlığı dileriz.

2022- 2023 Akademik Yılı Töreninde aynı zamanda İSTE Kapalı Spor Kompleksinin de açılışı yapıldı. Törende protokol üyeleri kurdele kesimi yaptı.Yorum Gönder