İSTE’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

16 Temmuz 2021 Cuma 13:08
Bu haber 62 kez okundu

İskenderun Protokolü, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri kapsamında İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Merkez Yerleşkesinde bir araya geldi.

İSTE'de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

İskenderun Protokolü, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri kapsamında İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Merkez Yerleşkesinde bir araya geldi.


İskenderun Teknik Üniversite’nin (İSTE) düzenlediği “Türkiye Geçilmez” temalı 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri kapsamında hazırlanan program için İskenderun Protokolü İSTE Merkez Yerleşkesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Konferans Salonunda bir araya geldi. İSTE ev sahipliğinde düzenlenen törene; İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, 39'uncu Mknz.P.Tug.K. Tuğgeneral Alparslan Kılınç, İskenderun Belediye Başkanı M. Fatih Tosyalı, İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Murat Fırat, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Emin Ünalan, Sahil Güvenlik Grup Komutanı SG Kd. Bnb. Oğuz Emre Çiçek, İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş’in yanı sıra İSTE akademik ve idari personeli, askeri personeller ve İskenderun Gazileri katıldı.


Program öncesinde İskenderun Protokolü İskenderun Şehitliğinde düzenlenen anma etkinliğine katıldı. Şehitler, mezarları başında Kuran Tilaveti ve dualarla anıldı.


15 Temmuz Perşembe günü saat 10.30’da başlayan törende açılış konuşmasını İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci yaptı. Konuşmasında demokrasi, millet olma bilinci ve milli birlik vurgusu yapan Rektör Depci “Milli birliğimizin teminatı olan Cumhuriyet’imizin 100. yılına yaklaştığımız bu günlerde, hafızalarımızdan silinmemesi gereken bir gündeyiz. 15 Temmuz 2016 akşamı Vatanımızın bütününe kast etmeye çalışılan FETÖ ülkemize hain bir teşebbüste bulunmuştur. Görüntüde bizlerden farksız, içlerinde ihanet şebekesiyle örülmüş bu örgütün, kökü uzun yıllar öncesine dayanan ve demokrasimizi hedef alan hain darbe girişimi, birlik ve beraberliğimiz sonucu hüsrana uğratılmıştır” dedi. İSTE ’de hafta boyunca süren 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri ile bu günün öneminin farkında olarak, vatan her şeyden önce gelir hissiyatıyla hareket ettiklerini belirten Depci, “gençlerimizin özellikle Savunma Sanayisi başta olmak üzere vatanın ve milletin yararına olacak işlerin içinde olmasını istiyor ve öğrencilerimizi bu bilinçle yetiştiriyoruz” diyerek konuşmasını şöyle tamamladı: “bu milletin vatan savunmasını her şeyden önce tuttuğunu bildiğimiz ve hatırladığımız bu günlerde 15 Temmuz 2016 yılında başta şehadetiyle kahramanlık öyküsü yazan Ömer Halisdemir gibi şehitlik mertebesine ulaşan tüm sivil, asker, polis ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi minnetle anıyor ve Türk milletinin ilelebet egemenliğini muhafaza edeceğini tüm kalbimle bilerek hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum” dedi.


Programda İSTE Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi Bölümü Başkanı Öğr. Gör. Dr. Yahya Yılmaz Toplumsal Hassasiyetlerde Kabul ve Ret: 15 Temmuz Örneği konulu bir konferans verdi. Konuşmasında bu milletin 15 Temmuz’u asla unutmayacağını, bu hafızayı sıcak tutmak için bize düşenin, bu olayın sebeplerini ve sonuçlarını, bu ülkeye nelere mal olduğunu, ülke barışını ve güvenliğini nasıl tehlikeye soktuğunu iyi değerlendirmek gerektiğinin altını çizdi.


Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümü Öğretim Görevlisi Emine Karacan’ın hazırladığı Türkiye Geçilmez Millet Her Daim Nöbette sinevizyonu ile devam eden program İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Doç. Servet Yaşar’ın hazırladığı Ozanların Dilinden Birlik, Beraberlik ve Dostluk Türküleri dinletisiyle sona erdi. Dinletide Yaşar, halk ozanlarından şiirler ve türkülerden oluşan 9 eserlik repertuvarı seslendirdi.Yorum Gönder