‘Kemik Erimesini Önlemek Elinizde’

23 Mart 2021 Salı 16:24
Bu haber 640 kez okundu

Perşembe sabahları Mega Radyo’da canlı yayınlanan ‘Sağlıkta Gelişim’ programının bu haftaki canlı yayın konuğu Özel Gelişim Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mahmut Aslan oldu.

‘Kemik Erimesini Önlemek Elinizde'

Perşembe sabahları Mega Radyo’da canlı yayınlanan ‘Sağlıkta Gelişim’ programının bu haftaki canlı yayın konuğu Özel Gelişim Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mahmut Aslan oldu. Mega Medya Grubu genel yayın yönetmeni Semir Yazıcı’nın sunduğu Programın konuğu, Dr. Mahmut Aslan, fizik tedavi-rehabilitasyon branşında yapılan uygulamalar ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler paylaştı.

Özel Gelişim Hastanesi’nin deneyimli doktorlarından Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mahmut Aslan, fizik tedavi ve rehabilitasyonun amaçları, tanı tedavi yöntemleri ve branş olarak verdikleri hizmetleri, fizik tedavi gerektiren hastalıklar ve kemik erimesi konusunda önemli bilgileri Mega FM dinleyicileriyle paylaştı.

Kemik erimesinin, kemik yapısı içinde kalsiyum azalmasına bağlı olarak kemiğin kırılma olasılığını artıran bir hastalık olduğunu belirten Dr. Mahmut Aslan; “Kemik erimesinin en yaygın belirtisi, omurga ve sırt bölgesinde oluşan ağrılardır. Bu hastalığın tedavi sürecinde öncelikle düzenli sağlık kontrollerinizi ihmal etmeyip doktorunuza danışarak kemik yoğunluğu ölçümünüzü yaptırın. Kemik erimesinden koruyan en önemli besinler süt ve süt ürünleridir. Peynir ve diğer süt ürünleri kalsiyum bakımından zengin içeriğe sahiptir. Sigara ve alkol kullanmak, fazla tuzu yiyecekler, aşırı çay, kahve, soda gibi kafein içeren içecekler tüketmek bu aşamada uzak durulması gereken alanlardır” dedi.

 Kemik erimesini önlemenin elimizde olduğunu da belirten Dr. Mahmut Aslan, “Sigara ve aşırı alkol alımının engellenmesi, düzenli vücut ağırlığını taşıyan egzersizler yapılması, düzenli spor, dengeli bir diyet, yeterli kalsiyum ve D vitamini alınması bu hastalığı önleyebilir.” dedi.

Mega Radyo stüdyolarından canlı yayımlanan “Sağlıkta Gelişim” söyleşi programı, FM bandı 97.7 frekansından, eşzamanlı olarak www.megaradyoiskenderun.com ve Mega Medya Grubu facebook sosyal medya internet hesabın üzerinden canlı yayınlandı. Mega Medya Grubu Genel Müdürü Semir Yazıcı’nın hazırlayıp sunduğu programın teknik kumanda masasını Mustafa Mert, Şirvan Selçuk ve Ali Kemal Zerenli yönetti.

Yorum Gönder