Kurtuluş Bayramını Gururla Kutluyoruz

02 Temmuz 2016 Cumartesi 13:50
Bu haber 1201 kez okundu

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, İskenderun’un Kurtuluş Bayramını 5 Temmuz 1938 gününde olduğu gibi bugünde gururla, sevinçle ve coşkuyla kutladıklarını bildirdi.

Kurtuluş Bayramını Gururla Kutluyoruz
Başkan Seyfi Dingil, İskenderun’un Kurtuluş Bayramını nedeni ile yazılı bir mesaj yayımladı.

Başkan Seyfi Dingil mesajında, şunları kaydetti:

“5 Temmuz 1938 tarihi İskenderun’un Emperyalist İşgalden Kurtuluşunun ve Hatay halkının Kuva-yi Milliye ruhuyla başlattığı haklı ve onurlu Hatay Davasını zaferle sonuçlandırdığı tarihsel sürecin önemli bir aşamasıdır. Kurtuluş Bayramımızın 78. yıldönümünü,5 Temmuz 1938 gününde olduğu gibi bugünde gururla, sevinçle ve coşkuyla kutluyoruz.

Bu anlamlı tarihi gün, Hatay Davasını, Hatay halkının milli iradesinin doğrultusunda sonuçlandığı tarihsel sürecin en önemli aşamasıdır. Albay Şükrü Kanadlı komutasındaki ordumuz Fransız işgali altındaki İskenderun’a 5 Temmuz 1938’de girmiş, bir kurtuluş sevinci ve coşkusu yaratarak Hatay Davasını beklenen ve özlenen çözümüne büyük ölçüde yaklaştırmıştır.

Hatay Davası, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu için başlatılan ulusal kurtuluş mücadelemizin ayrılmaz bir parçasıdır. Başında Misak-ı Milli’nin dışında kalan işgal altındaki Hatay mücadelesi Kuva-yi Milliye ruhuyla Hatay halkı tarafından başlatılmıştır.

Atalarımızın, değerli büyüklerimizin mücadelesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün desteği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin diplomasi hamlesi,Hatay Davasını büyük önderin istediği bir istikamette sonuçlandırmıştır.

Kurutuluş Bayramımızın 78. yıldönümünde, Yurtta Barış Dünyada Barış şiarıyla bütün dünyaya seslenen Mustafa Kemal Atatürk’ü, Albay Şükrü Kanadlı’yı, kahraman ordumuzu ve Hatay Davasında canlarını feda eden şehitlerimizi şükranla, sevgiyle ve saygıyla anıyoruz.”

Yorum Gönder