Deprem Bölgesinde En Önemli Husus, Temizlik ve Hijyen

06 Haziran 2023 Salı 10:44
Bu haber 297 kez okundu

Yüzyılın felaketine neden olan 6 Şubat depremleri sonrasında deprem bölgesi Hatay’ın İskenderun ilçesinde, vatandaşların eczanelerden uyuz ve bit vakalarına karşı ilaç talebinin arttığı bildirildi.

Deprem Bölgesinde En Önemli Husus, Temizlik ve Hijyen

Hatay’ın İskenderun ilçesinde Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından görülebilecek bulaşıcı hastalık ile mücadele ediyor.

Toplu yaşam alanlarında hijyen eksikliği ve beraberinde uygun olmayan barınma şartları nedeniyle uzmanlar uyuz ve bit vakalarında artış yaşanması konusunda uyarıyor.

Bit ve uyuz ilaçlarında satışların arttığını anlatan İskenderun Eczacı Teknisyenleri Derneği Başkanı Cemal Çelik, en çok görülen vakaların uyuz ve bit vakası olduğuna dikkat çekti.

İlaçtan da önemlisi hijyen

Cildiye hastalıkları bölümünden gelen reçetelerinde uyuz vakalarının olduğunun belirten İskenderun Eczacı Teknisyenleri Derneği Başkanı Cemal Çelik, şunları kaydetti:

“En çok gördüğümüz vaka uyuz ve bit vakası. Cildiyeden gelen reçetelerin çoğunda uyuz vakası var. Bir ailenin fertlerinden birinde bile olsa aile tamamen kullanmak zorunda çünkü bulaşıcı bir şey. Bizim vatandaşlarımıza önerimiz ilaçtan da önemlisi hijyen. Temizliğe ve hijyene dikkat etmedikten sonra ilaçların kullanılmasının da bir faydası yok. Bit vakalarında aynı şekilde temizlik ve hijyene dikkat edilmezse 6 ay tedavisi var. Çadırda ve konteyner da kalan vatandaşlar elinizden geldiği kadar temizliğe ve hijyene çok hassas davranın. Gelen yetkililere bunu anlatın en önemlisi temizlik ve hijyen.” Şeklinde konuştu.

Yorum Gönder