Hastadan Dev Guatr Çıkarıldı

14 Ocak 2019 Pazartesi 12:00
Bu haber 131 kez okundu

iskenderun Gelişim Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Turgut Karaca, nüks multinodüler guatr teşhisi konulan Meryem Cemili’nin boynundan ve göğüs kafesinden, ameliyatla 540 gram ağırlığında dev guatr çıkardı.

Hastadan Dev Guatr Çıkarıldı

iskenderun Gelişim Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Turgut Karaca, nüks multinodüler guatr teşhisi konulan Meryem Cemili’nin boynundan ve göğüs kafesinden, ameliyatla 540 gram ağırlığında dev guatr çıkardı. Uzun süre nefes darlığı yaşayan ve sırt üstü yatarken nefes almakta ve yutmakta zorluk çeken Meryem Cemili’nin ameliyatını başarıyla gerçekleştiren Doç. Dr. Turgut Karaca, ameliyat sonrası hastayı sağlıklı bir şekilde taburcu etti.

Riskli Operasyon Başarıyla Tamamlandı

Ameliyattan iki gün sonra hastanın normal yaşantısına döndüğünü ifade eden Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Turgut Karaca, “Hastaya, İç Hastalıkları Uzmanımız Dr. Ender Çolakoğlu tarafından guatr teşhisi konuldu. 540 gram ağırlığındaki dev guatr, hastamızın akciğerine baskı yapıyordu. Bu da hastanın nefes alışını engelliyor, yutmada zorluk yaşamasına sebep oluyordu. Hastamızın tiroid bezi ameliyatını; hem boynunu, hem de göğüs kafesini (sternotomi) açarak gerçekleştirdik. Bu tür dev guatr hastalarının anestezi işlemi de özelliklidir. Anestezi ve Reanimasyon Uzmanımız Dr. Feray Tümkaya’nın yardımlarıyla, ameliyatı başarıyla tamamladık” dedi.

Sağlığına kavuştuğu için mutlu olduğunu söyleyen Meryem Cemili ise, ameliyattan sonra rahat nefes aldığını ve artık yorulmadığını belirtirken, kendisini sağlığıma kavuşturan doktoru Turgut Karaca’ya ve ekibine çok teşekkür etti.

 

Yorum Gönder