‘Kanser Hayatı Tehdit Eden Bir Hastalıktır’

03 Şubat 2021 Çarşamba 16:57
Bu haber 850 kez okundu

İskenderun İlçe Sağlık Müdürü Volkan Yeter, dünyayı etkisi altına alan pandemi’nin birçok şey gibi kanser taramalarının da düzenli yapılmasını olumsuz etkilediğini söyledi.

‘Kanser Hayatı Tehdit Eden Bir Hastalıktır'

İskenderun İlçe Sağlık Müdürü Volkan Yeter, dünyayı etkisi altına alan pandemi’nin birçok şey gibi kanser taramalarının da düzenli yapılmasını olumsuz etkilediğini söyledi. Vatandaşların korona virüs bulaş riski konusundaki çekinceleri dolayısıyla kanser tarama merkezlerine başvurularında azalma olduğuna dikkat çeken Yeter, kanser tarama ve tedavi gecikmelerinin hastalığı ileri seviyelere taşıyabileceğine vurgu yaparak, ‘erken teşhis’ uyarısında bulundu.

Kanserin, dünyada ve ülkemizde ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı sorunu olduğunu belirten Yeter, “Kanser oluşumunun %90-95’inden çevresel etkenler sorumludur. Kötü beslenme, hareketsiz yaşam, tütün ve alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi kanser oluşumunda etkisi olan çevresel etkenlerin kontrol altına alınmasıyla kansere yakalanma oranı azalacaktır. Doğru korunma stratejileri ile kanserlerin üçte birini önlemek mümkündür. Kanser hayatı tehdit edici, ancak alınacak tedbirlerle önlenebilir, erken tespit edildiğinde de tedavi edilebilir bir hastalıktır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunulabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak bireylerin yaşam süreleri uzatılabilmektedir. Ulusal Kanser Tarama Programı kapsamında ilçemizde ücretsiz olarak hizmet veren Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM) 30-65 yaş arasındaki tüm kadınlara Serviks Kanseri Taraması, 40-69 yaş aralığındaki tüm kadınlara Meme Kanseri Taraması ve 50-70 yaş arası tüm kadın ve erkeklere Kolon Kanseri Taramasını ücretsiz olarak yapılarak bu kanserlere karşı erken teşhis edilmesi sağlanabilmektedir” dedi.

Kanserlerden korunmanın en önemli basamağının kanser taramaları olduğuna değinen Yeter, “2020 yılında başlayan ve tüm dünyayı etkisine alan covid-19 pandemisi nedeniyle insanlar bulaş riskini azaltmak için acil durumlar dışında sağlık kurumlarına başvuruları minimal düzeye indirmiştir. Bu durum kanser tarama merkezlerine başvuruları da azaltmış, dolayısı ile kişiler ancak belirgin semptomları olması durumunda sağlık kuruluşlarına başvurmaktadırlar. Bu da erken dönemde tespit edilebilecek kanserlere tedavisi daha güç ileri evrelerde tanı konabilmesine neden olmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü KETEM biriminde; halkımızın covid bulaş riski konusundaki çekincelerini göz önünde bulundurarak, covid-19 bulaşını önlemek için tüm gerekli tedbirleri ( girişte HES kodu sorgulama ve ateş ölçümü, tek kullanımlar sedye örtüleri ve düzenli ortam dezenfeksiyonu) almış bulunmaktayız. Halkımızı taramalarını yaptırmak üzere KETEM’ e bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Yorum Gönder