Kuduz Nasıl Bulaşır, Tedavisi Var Mıdır?

08 Kasım 2022 Salı 13:51
Bu haber 366 kez okundu

İskenderun Palmiye Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Funda Murt, kuduzun belirtileri nelerdir, tedavisi var mıdır sorularına yanıt verdi.

Kuduz Nasıl Bulaşır, Tedavisi Var Mıdır?

İskenderun Palmiye Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Funda Murt, kuduzun belirtileri nelerdir, tedavisi var mıdır sorularına yanıt verdi.

Kuduz Hastalığı Nedir?

En sık enfekte olmuş bir hayvanın ısırmasıyla bulaşan, aşıyla önlenebilen viral bir hastalık olan kuduz hakkında bilgilendirmede bulunan Uzm. Dr. Funda Murt, “Kuduz, özellikle memeli hayvanlar başta olmak üzere, neredeyse hayvan türlerinin çoğunda görülür ve insanlara da bulaşır. Bulaşma ağırlıklı olarak kuduz hayvanın ısırması ile olur. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, her yıl dünyada 59 bin kişiden fazla insan kuduz nedeniyle yaşamını yitirmektedir. İnsan vakalarının çoğuna, kuduz köpeklerin sebep olduğu ısırıklar neden olmaktadır. Köpek, kedi, tilki, çakal ve kurt virüsün enfeksiyon zincirinin taşıyıcıları olan arakonakçılardır. Bu hayvanlar hastalığın varlığında önemli rol oynarlar ve etkeni son konakçı olan çiftlik hayvanlarına ve insanlara bulaştırırlar. Kuduz bir hayvan tarafından ısırılmayı takiben, hastalığın kuluçka süresi genellikle 14-90 gündür. Bu süre küçükbaş hayvanlarda 3 ay civarında olmakta, sığır ve atlarda ise 6 aya kadar uzayabilir. Kuluçka süresinin 1 yıla kadar uzayabildiği bilinmektedir. Kuluçka süresinin uzun veya kısa sürmesi, vücuda giren etkenin miktar ve virülansına, yaranın genişliğine, derinliğine, ısırılan bölgenin sinir dokusundan zengin olup olmamasına, ısırık bölgesinin başa yakınlığına,  ısırma sonrası yapılan mekanik temizliğe bağlı olarak değişmektedir” açıklamasında bulundu.

“Kuduza Karşı İlk Müdahale Hayati Önem Taşıyor”

Kuduza karşı ilk müdahalenin çok önemli olduğuna vurgu yapan Uzm. Dr. Funda Murt, “Kuduz hastalığı klinik belirtiler meydana geldikten sonra dramatik bir şekilde ölümle sonuçlanan, fakat aşı ile önlenebilen viral zoonotik bir hastalıktır. Bu nedenle herhangi bir riskli temas sonrası; yara veya ısırık bölgesi vakit kaybedilmeden bol su ve sabunla iyice yıkanmalı, yıkama işlemi bittikten sonra alkol veya tentürdiyot gibi iyotlu antiseptikler uygulanmalıdır. Göz, ağız veya burun kuduz riskli temasa maruz kaldıysa, bol su ile yıkanmalıdır. En kısa sürede sağlık kuruluşuna müracaat edilmeli, hekimin düzenleyeceği aşılama programı aksatılmadan uygulanmalıdır. Evcil hayvanlar kontrol altında tutulmalı, özellikle geceleri serbest bırakılmamalıdır. Kedi ve köpeklere her yıl mutlaka kuduz aşısı yaptırılmalıdır. Çevrede hasta, garip davranış sergileyen veya ölmüş hayvanların görülmesi halinde bunlara yaklaşılmamalı ve ilgili yerler (Belediyeler, Muhtarlıklar İl, İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri) haberdar edilmelidir. Kuduz riski olan hayvanlarla sık temas eden kişilere temas öncesi aşılama, kuduz riskli teması olanlara da hekim değerlendirmesine göre temas sonrası kuduz aşılaması uygulanmalıdır” dedi.

Yorum Gönder