banner45

Psikolog Uğur Seküçoğlu ‘Fobileriniz Sizi Esir Almasın’

14 Mayıs 2022 Cumartesi 14:24
Bu haber 178 kez okundu

Mega Medya Grubu Stüdyolarından canlı olarak yayınlanan Şirvan Selçuk’un hazırlayıp sunduğu ‘Editörün Günlüğü’ adlı radyo programına Psikolog Uğur Seküçoğlu konuk oldu.

Psikolog Uğur Seküçoğlu ‘Fobileriniz Sizi Esir Almasın'

Mega Medya Grubu Stüdyolarından canlı olarak yayınlanan Şirvan Selçuk’un hazırlayıp sunduğu ‘Editörün Günlüğü’ adlı radyo programına Psikolog Uğur Seküçoğlu konuk oldu.

Mega Radyo’dan canlı olarak yayınlanan programda, Psikolog Uğur Seküçoğlu fobiler konusunda önemli bilgileri Mega FM dinleyicileriyle paylaştı.

Fobiler ve nedenleri hakkında bilgiler veren Psikolog Uğur Seküçoğlu; “Fobi terimi Yunancada ‘kaçış’ ya da’ dehşet ‘anlamına gelmektedir. Adını düşmanlarına korku ve dehşet veren Yunan tanrısı Phobostan almıştır.  Fobi bir nesne veya durum karşısında duyulan aşırı mantıksız korkudur. Fobilerin nedenleri kalıtsal olduğunu gözlemleyebiliyoruz. İnsanlık tarihi boyunca, biz insanlara en çok zarar veren, ölümlere en çok neden olan vahşi hayvanlara, yılan, akrep ve örümcek gibi hayvanlara karşı kalıtsal korku görülebilir. Ailede fobisi olan birini gözleyerek büyümekte ilerleyen yaşlarda rahatsızlığın ortaya çıkmasının nedenlerinden biri olabilir. Direkt olarak kişi kötü deneyimler yaşamış olabilir ama bazen kötü bir deneyim yaşamasına bile gerek yoktur. Kötü deneyimle çocuklukta yaşanmışsa kalıcı hale gelebiliyor fakat kişi örnek vermek gerekirse ilerleyen yaşlarında bir araba kazası yaşamış olabilir ve araba fobisi gelişmiş olabilir.  Tabi fobiyi günlük kaygıdan ayırmamız gerekmektedir.” İfadelerini kullandı.

Fobilerden kurtulma yöntemleri hakkında da önemli bilgiler veren Psikolog Uğur Seküçoğlu; “Bazı durumlarda, hastalar kendi başlarına fobilerinden kurtulabilirler fakat başaramadıkları durumlarda profesyonel yardım yani psikoterapi sayesinde büyük bir ölçüde korkuları azaltılabilir hatta kısa bir sürede kalıcı olarak tedavi edilebilirler. Fobilerin iyileşmesi için kişilerin yapması gerekenleri sıralamak gerekirse; bireylerin, fobilerin hayatlarına getirdikleri maliyetlerin farkına varmaları ve fobilerden kaçtıkça fobilerin daha da arttığının farkına varmaları gerekiyor. Ayrıca bireylerin yavaş yavaş fobilerinin üstüne gitmeleri ve Fobik olduğu durumun gerçekliğinin farkında olmaları gerekmektedir.” dedi.

Mega Radyo stüdyolarından canlı yayınlanan ‘Editörün Günlüğü’ söyleşi programı, FM bandı 97,7 frekansından ve eşzamanlı olarak www.megaradyoiskenderun.com internet üzerinden canlı yayınlandı. Mega Medya Grubu Haber ve Reklam Müdürü Şirvan Selçuk’un hazırlayıp sunduğu programın yönetmenliğini Mustafa Mert ve Ali Kemal Zerenli yaptı.

Yorum Gönder