banner45

Uzmanından Yaz İçin Beslenme İpuçları

09 Ağustos 2022 Salı 16:04
Bu haber 135 kez okundu

Hızlı kilo vermenin kolay ve sağlıklı adresi, ‘Macrofit Studio’ Sağlıklı Yaşam ve Spor Merkezi, diyetisyenlerinden Işıl Mutlu mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklarla Yaz beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekenleri aktardı.

Uzmanından Yaz İçin Beslenme İpuçları

Hızlı kilo vermenin kolay ve sağlıklı adresi, ‘Macrofit Studio’ Sağlıklı Yaşam ve Spor Merkezi, diyetisyenlerinden Işıl Mutlu mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklarla Yaz beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekenleri aktardı. Diyetisyen Işıl Mutlu sıcak yaz aylarında dengeli beslenme ve yeterli su tüketimine dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı; “Yaz mevsiminin belki de en sıcak ayındayız. Sıcaklıkların artmasıyla beraber beslenme ve uyku düzenimizde değişiklikler olabiliyor.

Sıcak havalar özellikle iştahı olumsuz etkileyerek gündüzleri daha az yemenize sebep olup, gündüzleri yeteri kadar alınmayan kalori açığı sebebiyle de akşam atıştırmalarına yol açabilmektedir.

Anahtar Nokta: Dengeli Beslenme ve Yeterli Su Tüketimi

1-Yeteri kadar su tükettiğinizden emin olun!

Günde kg başına 35 ml su tüketmelisiniz. Özellikle her yemekten 20 dk önce ve 20 dk sonra olmasına dikkat edin. Yemekle birlikte su tüketimi midenizi genişletip, mide rahatsızlığınız var ise reflüye yol açabilir.

2- Günde bir adet maden suyu tüketin!

Maden suyu, terle atılan mineralleri yerine koyabilmek adına mükemmel bir içecek. Tansiyon düzensizliğiniz var ise sodyum oranına dikkat etmenizde fayda var.

3- Mevsim sebze ve meyveleri tüketin!

Vücut direncinizi arttırmak için mevsim sebzeleri ve meyveleri tüketin. Her öğün tabağınızda sebze olmasına özen gösterin ve yemeğe ilk olarak sebzeleri tüketerek başlayın. Günde 2-3 porsiyon mevsim meyvelerini tüketebilirsiniz.

4-İyice çiğneyin!

Doygunluk hissi, yemek yendikten 15-20 dakika sonra hissedilmeye başlanır. Bu nedenle yemeği yavaş yavaş yemeye ve yemek esnasında lokmalar arasında sık sık ara vermeye özen gösterin.

5- Fiziksel aktivitenizi arttırın!

Dünya Sağlık Örgütü yetişkin bireyler için haftada en az 150-300 dakika Orta Şiddetli Fiziksel Aktivite önermektedir.”
Yorum Gönder