Hassa'da 86 Bin Dönümlük Alana Osb Kuruluyor

14 Şubat 2016 Pazar 16:30
Bu haber 1081 kez okundu

Hatay’ın Hassa ilçesinde kurulması planlanan Organize Sanayi Bölgesi’nin yer tespiti için bakanlık yetkilileri 18 Şubat’ta Hassa’ya gelecek.

Hassa'da 86 Bin Dönümlük Alana Osb Kuruluyor

 Hatay'ın Hassa ilçesinde kurulması planlanan Organize Sanayi Bölgesi'nin yer tespiti için bakanlık yetkilileri 18 Şubat'ta Hassa'ya gelecek.

Bilim ve Sanayi Bakanlığı ve 33 kurum yetkililerinin katılacağı Hassa OSB yer tespit çalışmaları için bir açıklama yapan, Hassa Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel,Türkiye'nin en büyük Organize Sanayi Bölgesinin Hassa'da yapılacağını ifade ederek, "86 bin dönüm alan kapasitesine sahip olan Leçelik alanımızın, şu an itibarı ile 45 bin dönüm alanı "Hassa Organize Sanayi Bölgesi"olarak, Bilim ve Sanayi Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. 18 Şubat'ta, Bilim ve Sanayi Bakanlığı ve 33 kurum yetkilileri ilçemize gelerek OSB için yer tespit çalışmaları yapacaklardır. Geçen yıl Hassa OSB için 319 talep başvurusu yapılmıştır. Bizler de, Hassa Belediye Encümen kararıyla Hassa OSB için yüzde 10 ortaklık kararı aldık ve ortaklık kararımızı valilik vasıtasıyla Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının onayına sunduk. Hassa'da Organize Sanayi Bölgesinin kurulması; İlçenin ve bölgemizin atılım yapabilmesi için çok önemli bir fırsattır. Organize Sanayi BölgesiHassa'da tarıma dayalı ekonomiden sanayi ekonomisine geçişte çok önemli bir adımdır. Yakın çevresi için istihdam ümidi, bölgeye gelecek yatırımcılar için fırsat, bölge için kalkınma anlamına gelmektedir. Bu proje ile birlikte Gaziantep ve Güneydoğu sanayisine konum olarak yakın olması itibarı ile Sanayi-Liman arasında koridor olacaktır. Lojistik sektörü için Hatay'ın Türkiye'ye bağlantı noktası olmasının yanı sıra, iç savaş sonrası yeniden kurulacak Suriye'ye açılabilecek sınır kapısı ile Ortadoğu-İskenderun Limanı arasında stratejik koridor olma özelliğine de sahip olacaktır" dedi.

Başkan Demirel, İlçenin ve bölgenin ufkunu değiştirecek olan proje ile Hassa, "Hatay'ın Parlayan Yıldızı "olarak anıldığını sözlerine ekledi. 

Yorum Gönder