İTSO’da ‘Filtre’ Çalıştayı

12 Haziran 2019 Çarşamba 15:15
Bu haber 311 kez okundu

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası İşbirliğiyle ‘Hatay ili Filtre Sektörü Değer Zinciri Analiz Çalıştayı’ düzenlendi.

İTSO'da ‘Filtre' Çalıştayı
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası İşbirliğiyle ‘Hatay ili Filtre Sektörü Değer Zinciri Analiz Çalıştayı’ düzenlendi.
Türkiye’de Filtre üretiminde söz sahibi olan ve bölgemiz ekonomisinde Demir-Çelikten sonra önemli bir yere sahip olan Filtre Sektörünün Temsilcileri, T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, DOĞAKA, ORAN Kalkınma Ajansı yetkilileri ile bir araya gelerek, sorunlarını en yetkili birimlere anlatma imkanı buldular.
Çalıştayım açılış konuşmasını yapan DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız; “Bölgemizin sektör temsilcilerini bugünden geleceğe taşırken gerek toplantılar, gerek bayı toplantıları gerek fizibiliteler gerekse sahip olduğumuz imkânlar çerçevesinde toplantılar yapıyoruz. DOĞAKA olarak Teknik ve mali desteklerde bizlerde, bu ilerleme, bu kalkınma çabalarında sizlerle birlikte yer alıyoruz. Bugün Filtre sektörü için buradayız ve bölgemizin Filtre temsilcileri burada. Filtre sektörüne baktığımız zaman Türkiye’de ilk Filtre fabrikasının 1966 yılında bölgemizde kurulduğunu biliyoruz. Bugüne geldiğimizde ülkemizde üretilen filtrenin yüzde 66’sını bölgemizden yapılmaktadır. Sektörde irili ufaklı 20 firmanın bölgemizde yer aldığını ve 2 binden fazla kişinin istihdamını sağladığını düşünürsek bu sektörün atılımı için, sektörün kalkınması için, sorunların çözümü için bugün Filtre temsilcilerimizle bir aradayız. Çalıştayım hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.
Ardından söz alan T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Uzmanı Aykut Aniç ise; “Bölgesel ve Sektörel düzeyde çalışmalar yapmak üzere bugün buradayız. Bu bağlamda bölgede il ve ilçe düzeyinde çalışmalar yürütüyoruz. 2018 yılı içerisinde Kalkınma Bakanlığı bünyesinde Bölgesel gelişimine ve Kalkınmasına yönelik bir proje yürütüldü. Bu bağlamda bölgesel ayağı olarak bölgemizde rekabetçi sektörlerde katma değer seviyesinin arttırılmasına yönelik çalışmalar yapmak üzere yola çıktık. Buradaki nihai amacımız her yıl bölgede rekabetçi sektörler tespit edilerek bu sektörlerin katma değer seviyelerinin yükseltilmesi ve buradan hareketle bölgesel ve ulusal kalkınmaya katkı sağlamayı hedefliyoruz. Ajanslarımız ile birlikte çalışmalar yapılmasını planlıyoruz. Bunun sonucunda mevcut plan yükseltme analizi oluşturmayı amaçlıyoruz. Bu tür toplantılarda sektör temsilcilerimizden aldığımız önerileri, istek ve talepleri Bakanlık birimlerimize, ileterek sorunların daha kısa sürede çözülmesi için çalışmalar yapmaktayız. Bugünde Filtre sektör temsilcilerimizin talep ve isteklerini, sorunlarını dinlemek için bu Çalıştay düzenlendi. Katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.
İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz da söz aldı. Filtre sektörünün İskenderun ekonomisinde lokomotif gören sektörlerden biri olduğuna vurgu yapan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz: ‘Daha önce de Odamızda DOĞAKA ve Valiliğimiz ile birlikte Filtre Temsilcilerimize yönelik toplantılar düzenlemiştik. Bölgemizde üretim yapan, istihdama önemli katkı sağlayan Filtre sektörümüzün temsilcileri ile bugün bir aradayız. Sektörün sorunlarını ve alınacak önlemler, yapılması gerekenler, firmaların teşviklerden yararlanmaları gibi konular burada ele alınacak, talepler sunulacak ve çözüm yolları bulunması için en yetkili birimlere aktarılacaktır. Filtre sektöründeki üreticilerimiz bizim üyelerimizdir, İTSO olarak her zaman üyelerimizin yanlarında olduk. Bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Türkiye’de Filtre sektörünün yaklaşık yüzde 70’i bizim bölgemizde üretilmektedir. Ancak son yıllarda ülkemizde yaşanan ekonomik gelişmeler, doların sürekli inişli çıkışlı seviyelerde hareket etmesi, Filtre malzemelerinin yurt dışından ithal edilmesi, maliyeti arttırdığı gibi, firmalarımızı da zor duruma düşürdüğünü görmekteyiz. Temennimiz bugün Odamızda düzenlenen Filtre Çalıştayında bu sorunların çözümüne yönelik somut adımlar atılır. Tabi DOĞAKA’ya da böyle bir Çalış tay düzenlediği için teşekkür ediyorum” dedi.
Çalıştay da DOĞAKA Planlama Birimi uzmanı Ali Küçükler Filtre sektörünün mevcut durumu ile ilgili sine vizyon destekli sunum gerçekleştirerek sektörle ilgili teknik bilgiler verdi.
ORAN Kalkınma Ajansı Uzmanı Mehmet Fatih Atilla da, Filtre sektörünün mevcut durumu ile ilgili sunumunu gerçekleştirerek, Filtre Temsilcilerini bilgilendirdi.
Yapılan konuşmaların ardından Filtre sektör temsilcileri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri, DOĞAKA yetkilileri ile bir araya gelerek sektörün sorunları, Filtre üreticilerin talepleri, istek ve önerileri karşılıklı olarak değerlendirildi.


Yorum Gönder