Başkan Culha; “Sorumlusu Biz Değiliz“

14 Temmuz 2016 Perşembe 16:52
Bu haber 1463 kez okundu

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, AKP Hatay Milletvekili Orhan Karasayar'ın meclis kürsüsünde ilçedeki devlet yatırımlarının gecikmesinden dolayı belediyeyi hedef gösteren açıklamalarına yanıt verdi.

Başkan Culha; 'Sorumlusu Biz Değiliz'

 Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha;

"Geciken Yatırımların Sorumlusu Biz Değiliz"

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, AKP Hatay Milletvekili Orhan Karasayar'ın meclis kürsüsünde CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal ile sözlü sataşmaya dönüşen tartışmasında Arsuz ile ilgili yaptığı açıklamalarına yanıt verdi.

İlçedeki devlet yatırımlarının gecikmesini Arsuz Belediyesi ile Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin imarla ilgili sıkıntılarına bağlayan Milletvekili Karasayar'a belgeleriyle cevap veren ve bu açıklamasının gerçekle hiçbir alakası olmadığına değinen Başkan Culha, Arsuz Belediyesi'nin her türlü yatırım için gereken sorumluluğu zamanında üstlendiğini ve yerine getirdiğini ifade etti.

Başta Arsuz Yolu olmak üzere, ilçede yapılması planlanan Devlet Hastanesi ile Karayolları tarafından yapılmakta olan ve halen bitirilemeyerek ciddi sıkıntı yaratan Arsuz Köprüsü'ne kadar belediyenin yaptığı çalışmaları tarihleriyle anlatan Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "AKP Hatay Milletvekillerinden Sayın Orhan Karasayar'ın meclis kürsüsünden yapmış olduğu konuşmada Arsuz ilçemizde yapılmakta olan bazı kamu yatırımlarının geç kalmasının yada yapılamamasının sebebi olarak Arsuz Belediyesi'ni hedef göstermesi gerçekle bağdaşmamaktadır.

Öncelikle Arsuz Yolunun teknik anlamda birçok eksikliği bulunmaktadır. Emniyet şeritleri, yaya geçişleri, en az iki - üç kavşaktaki çözümlemeler adeta kazalara davetiye çıkarmaktadır. Bu sorunların çözümüne yönelik Karayolları Bölge Müdürlüğü'ne en az 5-6 defa belediyemizce yazı yazılarak sorunlar dile getirilmiş ve çözümü için gerekli girişimlerin yapılması talep edilmiştir.

Arsuz Devlet Hastanesi konusunda ise; 3. derece sit alanında yapılmak istenen hastaneyle ilgili gerekli plan değişikliği YİKOB(Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı) tarafından yapılmaktadır. Plan değişikliği talebi 07.12.2015 tarihinde 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı teklifi olarak belediyemize gönderilmiş ve 15.12.2015 tarihinde ise belediyemizce söz konusu plan teklifi onayı için Hatay Büyükşehir Belediyesi'ne gönderilmiştir. Hatay Büyükşehir Belediye Meclisinden geçen plan teklifi Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna onay için gönderilmiş ve kurul YİKOB tarafından yapılmış olan plan teklifinde düzeltme yapılması talebiyle iade edilmiştir. Belediyemizce ilçemizde biran önce Devlet Hastanesi yapılması için alternatif arsa temini konusunda da önerileri sunulmuş fakat ilgili idarece kabul görmemiştir.

Aynı zamanda Arsuz İlçe merkezinde Karayolları tarafından yapılmakta olan köprüyle ilgili olarak, zorunlu olmamasına rağmen istenen plan değişikliği belediyemizce yapılarak 04.12.2015 tarihinde belediye meclisince onaylanmıştır. Buna rağmen Haziran ayında bitirileceği söylenen köprünün halen bitirilememesi Arsuz Halkı'nın yanı sıra yerli ve yabancı turistler ile özellikle bölge esnafını olumsuz yönde etkilemektedir.

Arsuz Belediyesi olarak her anlamda Arsuz'u daha iyi bir noktaya taşıyabilmek amacıyla tüm kurumlarla gerekli olan koordinasyon sağlanarak ve bu kurumlara da her türlü destek verilerek çalışılmaktadır. Arsuz Belediyesi her türlü devlet yatırımında sorumluluğu fazlasıyla üstlenmiş, zamanında yerine getirmiş ve getirmeye devam edecektir.

Sayın milletvekilimizin bu konular hakkında vermiş olduğu bilgiler hatalı olup, tüm bu konular hakkında yatırımların biran önce hayata geçmesi ve sorunların çözümü için, problemlerin gerçek kaynağında çözüme ulaştırma gayretinde olunması ve bu konularda belediyemizce her türlü desteğin verileceği kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Yorum Gönder