BBP LİDERİ DESTİCİ YAYLADAĞI'NDA

08 Şubat 2016 Pazartesi 12:53
Bu haber 937 kez okundu

Destici, Alperen Ocakları Genel Başkanı Murat Aslan ve beraberindeki partililerle,Yayladağı'na geldi.

BBP LİDERİ DESTİCİ YAYLADAĞI'NDA

 Destici: "Bayırbucak Türkmen bölgesi önceliklerimizin başında geliyor. Çünkü buralar bin yıldır Türk yurdu. Şu an yok olmayla karşı karşıya" "İslam ülkelerine, başlarındaki devlet başkanlarına sesleniyorum. Buradakiler Müslüman değil mi, buradakiler insan değil mi? Buradakilerin yurtlarından çıkarılmasına, yok edilmesine niye göz yumuluyor?" BBP Genel BaşkanıMustafa Destici, Bayırbucak Türkmen bölgesi önceliklerinin başında geldiğini belirterek, "İslam ülkelerine, başlarındaki devlet başkanlarına sesleniyorum. Buradakiler Müslüman değil mi, buradakiler insan değil mi? Buradakilerin yurtlarından çıkarılmasına, yok edilmesine niye göz yumuluyor?" dedi.

Destici, Alperen Ocakları Genel Başkanı Murat Aslan ve beraberindeki partililerle,Yayladağı'na geldi.

İlk olarak Türkmenlerin kaldığı YİBO çadır kentini ziyaret eden Destici, kamp yetkilileri ve Türkmenlerle bir süre görüştü.

Daha sonra sınır mahallelerinden Kızılçat'a giden Destici, burada yaptığı basın açıklamasında, PKK ile mücadele ederken şehit olan asker ve polisler ile Bayırbucak'taki şehitlere Allah'tan rahmet diledi.

Destici, Suriye'de iç savaş başladığından bu yana mazlumların yanında olduklarına işaret ederek, "Tabi önceliklerimiz var. Bayırbucak Türkmen bölgesi önceliklerimizin başında geliyor. Çünkü buralar bin yıldır Türk yurdu. Şu an yok olmayla karşı karşıya. Başta sahip çıkan arkadaşlarımıza, başta camiamız olmak üzere şükranlarımı sunuyorum. Bugün milletimizin her bir ferdinin gönlü burada. Ama maalesef kimisi yardımını ulaştırıyor, kimisi ulaştıramıyor" ifadesini kullandı.

Yaklaşık 2,5 ay önce buraya yine geldiklerini anımsatan Destici, o günden bu yana gelişen olayların Türkmenlerin ve mazlumların lehine işlemediğini belirtti.

Destici, Rusya'nın Esed rejiminin yanında saf tutması ve orantısız bir şekilde havadan Türkmen köylerine saldırmasıyla adeta bir katliam yaşandığının altını çizerek, şöyle devam etti:

"Maalesef dünya buna sessiz. Biz onun için buradayız. ABD neden bu bölgeye sessiz, neden batı, Almanya, İngiltere bu bölgeye sessiz? Neden İslam dünyası; Suudi Arabistan,Katar, Mısır, İran bu bölgeye sessiz? PYD'ye sahip çıkanlar, onlara silah verenler, koridor açıp onlara silah verenler, niye bu bölgeye sahip çıkmıyorlar. Biliyorsunuz ABD, PYD'ye silah veriyor. Rusya PYD'ye her türlü desteği veriyor. Diğer uluslararası güçler desteği sağlıyor. Peki Türkmenlere neden sağlanmıyor. Burada yaşayan Türkmenler insan değil mi? İslam ülkelerine, başlarındaki devlet başkanlarına sesleniyorum. Buradakiler Müslüman değil mi, buradakiler insan değil mi? Buradakilerin yurtlarından çıkarılmasına, yok edilmesine niye göz yumuluyor? İşte biz burada bu gerçeği bir kez daha haykırmak için toplanmış bulunuyoruz."

Türkmenlerle görüşme yaptığını anlatan Destici, "Buradaki mücadelenin sürmesi, bu toprakların, Türkmendağı'nın korunması, elden çıkmaması adına, Bayırbucak'tan gelen kardeşlerimizin Yayladağı'nda kurulacak konteyner ya da geçici konutlarda kalması lazım. Mutlaka ve mutlaka bu insanların burada tutulması lazım" diye konuştu.

 

Yorum Gönder