Dr. Şahutoğlu: ‘İskenderun’a Aşkla Hizmet için Geliyoruz’

09 Mart 2019 Cumartesi 19:20
Bu haber 61 kez okundu

Millet İttifakı Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun Belediye Başkan Adayı Dr. Yılmaz Şahutoğlu, “Hayal Kurmuyoruz Geleceği Planlıyoruz” sloganıyla gerçekleştirdiği ‘Proje Tanıtım Toplantısı’nda vizyon projelerini kamuoyuna duyurdu.

Dr. Şahutoğlu: ‘İskenderun'a Aşkla Hizmet için Geliyoruz'

Millet İttifakı Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun Belediye Başkan Adayı Dr. Yılmaz Şahutoğlu, “Hayal Kurmuyoruz Geleceği Planlıyoruz” sloganıyla gerçekleştirdiği ‘Proje Tanıtım Toplantısı’nda vizyon projelerini kamuoyuna duyurdu.

Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi, Teknik ve Sosyal Projeler Merkezi, Medeniyetler Kütüphanesi, Deniz Otobüsü Seferleri Projesi, Şehir Tiyatrosu Projesi gibi vizyon projelerini tek tek açıklayan Şahutoğlu, “İskenderun güneşin, tarihin, emeğin ve denizin türküsüdür. Gelin bu türküyü hep bir ağızdan, el ele, yürek yüreğe söyleyelim” diyerek, hayalindeki İskenderun’u yaratmak için herkesi hedeflerine ortak olmaya davet etti.

Belediye Kültür Sarayında gerçekleştirilen toplantıya CHP Hatay Milletvekilleri Suzan Şahin, İsmet Tokdemir, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve eşi Prof. Dr. Nazan Savaş, CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, eski Bakan Nihat Matkap, CHP ve İyi Parti ilçe başkan ve yöneticileri, partililer ve yüzlerce vatandaş katıldı.  Salona sığmayan kalabalık için kültür sarayı bahçesinde dev ekran kuruldu.

‘İskenderun’a Sanatçı Eller Değecek”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ilk konuşmayı yapan CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, Yılmaz Şahutoğlu’nun doktor olarak sanatçı ellere sahip olduğunu ve bu ellerin İskenderun’a değerek, hak ettiği hizmetleri sunacağını söyledi.

Ardından söz alan CHP İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu ve İyi Parti İlçe Başkanı Zafer Kıvrak da Milet İttifakı’nın önemine vurgu yaparak; “Hep birlikte İskenderun’u ve Hatay’ı ehline teslim edelim” dedi.

‘Lafla Gönüle Girilmez’

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, “Lafla gönüle girilmiyor. Gönüle girmek için gönlü anlamak gerekiyor. Lütfü Başkanın önünü kesmeye çalıştılar ama hizmet aşkıyla yanan Lütfü Başkan tüm engellemelere rağmen hizmet üretti. Lütfü Savaş deyince herkesin gözü parlıyor” sözleriyle büyük alkış alırken, CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir de Yılmaz Şahutoğlu’na destek istedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, beş yıl önce İskenderun’u birbirimize sarılamadığımız için kaybettiğimizi belirterek, “Bu seçimin böyle olmasını istemiyoruz. Bu seçim Yılmaz kardeşimize sarılacağız. İskenderun’da ele alınması gereken çok iş var. Yeni katılan beldelerde çok iş var, ben tek başıma çok çalıştım ama bana bir partner gerek. Atom karınca gibi olan Yılmaz Şahutoğlu’yla birlikte kentimizin ihtiyacı olan tüm hizmetleri hayata geçireceğiz, İskenderun’u ihya edeceğiz. Memlekete söz verip gidiyorlar. Sürekli Ankara’dan takviye geliyor. Taşıma suyla değirmen dönmez. 31 Mart akşamı Anıt Alanında ve Antakya Köprü başında kutlamaları hep birlikte yapacağız” diye konuştu.

‘İskenderun’un Emekçisi Olmaya Talibiz’

Büyük alkışlar ve zılgıtlarla sahneye çıkan Millet İttifakı Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun Belediye Başkan Adayı Dr. Yılmaz Şahutoğlu da, oldukça heyecanlı olduğu gözlenen konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Bu onurlu, coşkulu, güzide topluluğun önünde konuşmak beni çok heyecanlandırdı. İskenderun’un geleceğini kurguladığımız proje tanıtım toplantısına hepiniz hoşgeldiniz. Bu birliktelik bizi 31 Mart’ta zafere ulaştıracak. Ayrılığın gayrılığın, talanın, vurgunun, soygunun olmadığı, emeğin, denizin ve güneşin kenti İskenderun’un emekçisi olmaya talibiz. Birlikte üretimin, kolektif çözümlerin, hakça paylaşımın destanını yazmaya geliyoruz. Birlikte karar alan, birlikte üreten, birlikte yöneten, birlikte denetleyen, ben değil biz diyen bir yönetsel anlayışla güzel kentimizi yeniden inşa etmeye geliyoruz.  Kavga değil barış istiyoruz, çatışma değil uzlaşmak istiyoruz, ötekileştirmek değil kucaklaşmak istiyoruz. Halk lehine, toplum menfaatine, kamu yararına olmayan hiçbir işe asla izin vermeyeceğiz. Şeffaf, ilkeli, hesap veren; liyakatle, emekle, aşkla, canla-başla çalışan, güçlü bir idari ve teknik kadroyla sizlere hizmet etmeye geliyoruz.  İskenderun güneşin, tarihin, emeğin ve denizin türküsüdür. İskenderun Akdeniz’in incisidir. Gelin bu türküyü hep bir ağızdan, el ele, yürek yüreğe söyleyelim.  İnsanlar doğdukları yerde doysunlar, kendi öz vatanlarında barış, refah ve kardeşlik içinde yaşasınlar istiyoruz. Yaşlısı huzurlu, çocukları mutlu, gençliği umutlu bir İskenderun düşümüz var. Bütün engellerin kalktığı, engelli yurttaşlarımızın sosyal yaşama katılabilecekleri, engelsiz kent İskenderun’u bütün fiziki ve sosyal düzenlemeleriyle gerçekleştireceğimiz bir düşümüz var. Sokağı temiz, ulaşımı sağlıklı, yeşili bol bir İskenderun düşümüz var. Kadını ve erkeği yaşamın her alanında özgür ve eşit, üreten ve hakça paylaşan bir İskenderun düşümüz var. Yoksulluğun olmadığı, zulmün olmadığı, çevre kirliliğinin olmadığı, esnafı kazanan, sanayicisi ve köylüsü üreten bir İskenderun düşümüz var. Festivalleriyle, sosyal ve kültürel etkinlikleriyle, sporuyla, 24 saat yaşayan bir İskenderun düşümüz var. Sizleri düşümüzün, umudumuzun yoldaşı olmaya çağırıyoruz. Büyük halk bilgesi Yunus Emre’nin kardeşlik çağrısıyla sizleri selamlıyorum; Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz. Desteğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.”

İskenderun’un geleceğinin planlandığı projeler madde-madde şöyle açıklandı;

‘Teknik ve Sosyal Projeler Üretim Merkezi Projesi’

İskenderun Belediyesi olarak teknik ve sosyal projeler üretim merkezi kuracağız. Tarihi bir bina satın alınıp restore edilerek modern bir ofis haline getirilecek, içerisinde teknik ve sosyal hizmet uzmanlarından oluşan bir ekibin sürekli olarak kendimize ilişkin projeler üretmesini sağlayacağız. Dünya Bankası ve Avrupa Birliği destekli ve üreticimiz projelere hibe krediler alarak bu projeleri hayata geçireceğiz. Bu sayede belediyemizin bütçesinden harcama olmadan kentimize marka projeler kazandırmış olacağız.

‘İskenderun Sahil Düzenleme Projesi’

Sahil bandı yeniden düzenlenecek proje ile birlikte sahile bisiklet yolu seyir terasları nostalji tramvayı, ışıklı su gösterileri olan havuzlar yapılacak sahil bandı içerisinde bulunan tesislerin fiziki yapısı modernize edilerek daha kaliteli hizmet vermeleri sağlanacak burada tüketilen elektrik güneş panelleri ile üretilen enerji sayesinde proje kendi kendine üç dört yıl içerisinde amorti edecektir.

‘İskenderun Belediyesi Mahalle Kültür Evleri Projesi’

Kadınlarımıza meslek ve beceri kazandıracak kurslar çocuklarımıza ve gençlerimize eğitim desteği veren kurslar kütüphane toplantı ve taziye amaçlı kullanılacak salonlar olacak. Burada kullanılacak elektrik güneş enerjisi ile sağlanarak proje kendi kendini 8-10 yıl içerisinde amorti edecektir.

‘Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi Projesi’

İskenderun Belediyesi olarak Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi yapacağız. 1500 kişilik 2 konser, tiyatro ve konferans salonu, galeri kullanımlı fuayeler dünya standardında akustik sahnesiyle Hatay’ın en büyük ve en kapsamlı kültür ve kongre merkezi inşa edeceğiz. Bu projede kullanılacak elektrik enerjisi güneş panellerinden karşılanacak ve kongre merkezi maliyetini 13-14 yılda karşılayacak.

‘İskenderun Marina Projesi’

İskenderun Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte içerisinde alışveriş merkezi, sosyal donatıları olan kentimize önemli bir marka ve ekonomik değer kazandıracak “İskenderun Marina” projesini hayata geçireceğiz.

‘Halk Plajı Projesi’

İskenderun’da Denizciler ve şehir merkezine yakın iki ayrı bölgede içinde kumsalı, kafe terası, lokantaları ve sosyal donatıları olan halk plajları yapılacak. Bu projeler enerjisini güneş panellerinden üreterek proje maliyetini 9-10 yıl içerisinde karşılayacak hale gelecektir.

‘İskenderun Akvaryum Projesi’

Dünya denizlerinde yaşayan çeşitli deniz canlılarını içinde barındıracak olan İskenderun Akvaryum Projesi en son teknoloji kullanılarak yapılacaktır. Doğu Güneydoğu ve Doğu Akdeniz Bölgesi’nde bir ilk olacak olan bu proje kentimize müthiş bir marka değer katacaktır. Akvaryum projesi yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisi ile kendi enerjisini üretecek, bu sayede kendi maliyetini çıkartacaktır.

‘Modern Kapalı Semt Pazarları’

Enerjisini güneşten üreten kapalı semt pazarları yapılacak, bu semt pazarları üç dört yıl içerisinde kendi maliyetini karşılayacak hale gelecektir.

‘Feyezan Kanalı Islah Projesi’

Denizden su pompalayarak kanal ıslah edilecek içerisinde ışıklı su gösterileri, reklerasyon alanları, yürüyüş yolları yapılacak burada tüketilen elektrik, enerjisini güneş panellerinden sağlayacak ve proje maliyetini 4-5 yıl içerisinde kendi maliyetini karşılayacak hale gelecektir.

‘Deniz Otobüsü Seferleri Projesi ‘

Hatay büyükşehir belediyesi tarafından projelendirilen HADO projesi için İskenderun Belediyesi tarafından sahilde yer temini yapılacak. Bu sayede vatandaşlarımız Samandağ ve İskenderun’dan Mersin, Kuzey Kıbrıs ve Beyrut’a kadar uzanan bir güzergahta deniz otobüs seferleri ile seyahat edebileceklerdir. Bu proje sayesinde kentimiz önemli bir canlılık ve ekonomik kazanç sağlayacaktır.

‘Kadın Sığınma Evi’

İskenderun Belediyesi Kadın Sığınma Evi açacağız. Kadın STK’ları ile birlikte yöneteceğimiz bu evlerde zor durumda kalmış kadınların çocukları ile birlikte mahremiyetine saygılı, yaşadıkları sıkıntıları hafifletmeyi amaçlıyoruz.

‘İskenderun Belediye Kreş Projesi’

İskenderun Belediyesi bünyesinde eğitim odası, sanat odası, drama atölyesi, uyku ve yemek salonu ile oyun parkı yer alacak bir kreş oluşturulacak ve vatandaşın kullanımına açılacaktır.

 

‘Kırsal Kalkınma Destek Projesi’

İskenderun’un çiftçisi ve yaşayanı mutlu olacak. Kentimizde hayvancılık ve tarım Dünya Bankası Avrupa Birliği hibe kredileri ile desteklenecek. Üretimi alım garantisi ile teşvik edilerek süt ve tarım ürünleri çiftçimiz ile birlikte kurulacak kooperatifler ve birlikleri ile alınarak komisyoncular devre dışı bırakılarak doğrudan tüketiciye ulaştırılacak. Çiftçimiz daha çok kazanacak halkımız daha ucuza, daha doğal ve organik süt ve süt ürünleri ile yaş sebze meyve tüketebilecek.

‘İskenderun Konsept Şehir Parkı Projesi’

İçinde ekoloji binaları, özel tasarım peyzaj bahçeleri, yürüyüş ve bisiklet yolları, yüzme havuzları ve doğal spor alanları ile piknik alanları olan elektriğini güneş enerjisinden üreten parklar yapılarak İskenderunluların hizmetine sunulacaktır.

‘Demir Çelik Müzesi Projesi’

Türkiye’de bir ilk olan İskenderun belediyesi Demir Çelik Müzesi kurulacak. Kurulacak olan müzenin Dünya Bankası ve UNESCO tarafından desteklenmesi sağlanacaktır.

‘İskenderun Belediyesi Bilim Merkezi Projesi’

Öğrenciler ve bilime meraklı insanlar bu merkezde bilimi yaşayarak ve tecrübe ederek öğrenecek. İçerisinde bilimsel etkinlik ve şenlikler ile bilim fuarları gibi organizasyonlar olacak. Bu Merkez eğitime de büyük katkı sağlayarak okulların uygulama ve deney alanı olacaktır.

‘İskenderun Belediyesi Özkaynakları ile Hizmet Verecek’

İskenderun belediyesi tarafından üretilen her hizmet kendi işgücü ve araç parkı ile gerçekleştirilecektir. Yol kaldırım çalışmaları, asfalt, park ve bahçe sulama makam aracı ve hizmette kullanılan araçların kiralanmasının önüne geçilerek belediyenin kendi öz sermayesi ile sahibi olacağı araç ve gereçlerle İskenderun halkına hizmet edilecektir.

‘Kent Meydanları ve Cazibe Sokakları’

İskenderun’a Yeni Kent Meydanları ve Cazibe sokakları kazandıracağız. Dünyada en prestijli kentler, meydanları, caddeleri ve sokakları ile anılırlar. İskenderun’u dünyanın prestijli kentlerinden biri yapacağız.

‘Üniversite ile Kent Bütünleşecek ‘

Üniversite ile Kent bütünleştirilecek, üniversitenin kentimize ilişkin proje ve önerilerde bulunması sağlanarak, kent kültürü ve kentlilik bilinci oluşturulacaktır.

‘İskenderun Filizleri Projesi’

Belediyemiz bünyesinde oluşturulacak birimle maddi durumu iyi olmayan öğrenciler ile maddi durumu iyi olan hemşerilerimizi bir araya getirerek öğrencilerimize burs vermelerini sağlayacağız.

‘Kadın Emeği Pazar Yeri Projesi’

Belediye kültür evleri ve kooperatiflerde kadınlarımız tarafından üretilen ürünlerin doğrudan halkla buluşacağı, kadınlarımızın aile ekonomisine katkı sağlayacak kadın evi pazaryeri kurulacaktır.

‘Herkes İçin Erişilebilir Kent Projesi’

Kentimizde yaşayan tüm bireylerin (yaşlı, engelli, kadın, çocuk vb.) sosyal yaşama katılabileceği, herhangi birinin desteği olmadan bağımsız, huzurlu ve güvenli olarak hareket edebileceği, dışarı çıkma isteğini teşvik eden ekolojik ve daha yeşil bir çevrede hizmet sunan yaşama ve çalışma gereksinimlerinin karşılandığı bir kent olacaktır.

‘Şehir Tiyatrosu Projesi’

İskenderun Belediyesi Şehir Tiyatrosu kurulacak. Halkımızın kültürel üretiminin, çağdaş eğitiminin, sanat düzeyi ve bilincinin yükseltilmesine katkı sağlayacak yerli ve yabancı tiyatro yapıtlarının seçkin örneklerini İskenderunlularla buluşturacağız.

‘Spor Kulüplerine Destek Projesi’

İskenderun spor ile Amatör Spor Kulüpleri İskenderun Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi ile birlikte desteklenecektir.

‘İskenderun Kart Projesi’

İhtiyaç sahiplerini rencide etmeden yapılan sosyal yardımlar içerik kalitesi arttırılarak devam edecektir.

‘Kent Estetiği Birimi’

İskenderun’un tarihine uygun bir kimliği ve Kent Estetiği olacaktır. Kentin estetik sorunlarının saptanması, çözüm önerilerinin geliştirilmesi ve mevcut tarihi değerlerin tespit edilerek korunmasının sağlanması için Kent Estetiği birimi oluşturulacaktır.

‘Kentsel Dönüşüm’

Kentsel dönüşüme gereken önem verilecek yerinde ve gerçek dönüşüm olarak hayata geçirilecektir.

‘24 Saat Yaşayan Kent’

İskenderun konserleri, açık hava sinemaları ve festivaller ile 24 saat yaşayan bir kültür ve sanat kenti olacak.

‘İskenderun Kültür Gezileri Projesi’

Hemşerilerimize ülkemizin tarihi mekanlarını, müzelerini, ören yerlerini gezerek görme imkanı sağlayacağız.

‘İnsan İstihdamı Eğitim Projesi’

İskenderun Belediyesi, kent ekonomisini canlandırmayı ve istihdamı arttırmayı amaçlayan ve kentin kaynaklarını etkin kullanarak ekonomik sürdürülebilirliği sağlamaya yönelik eğitim projelerini hayata geçirecektir.

‘Sevgi Satın Alınmaz Sizde Sahiplenin’

Sevgi satın alınmaz sizde sahiplenin projesi kapsamında sokak hayvanlarını sıcak yuvalarına kavuşturacağız.

‘Çöp Sorununu Çöpe Atacağız’

İskenderun çöp sorununu çöpe atacağız. En son teknolojiye uygun araçlar ve çöp konteynırları alınacak. Mevcut döküm alanı Büyükşehir belediyemiz ile birlikte yenilebilir çevre güneş enerji sistemleri ile katı atık üretim merkezi haline getirilecek İskenderun ve çevresi çöp kokusundan kurtarılacaktır.

Yorum Gönder