Erdoğan; ‘İskenderun Anadolu’nun Akdeniz’e Açılan Çelik Kapısıdır’

11 Mart 2019 Pazartesi 10:11
Bu haber 83 kez okundu

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İskenderun’da düzenlediği mitingde, İskenderun’u Anadolu’nun Akdeniz’e, dünyaya açılan çelikten kapısı olarak tanımladı. İnsan seli yaşanan Atatürk Anıt Alanı’ndaki mitinge boynunda İskenderun spor atkısı ile çıkan Erdoğan, ‘31 Martta Hatay’ın tüm ilçelerinde tarih yazmamız gerekiyor” dedi

Erdoğan; ‘İskenderun Anadolu'nun Akdeniz'e Açılan Çelik Kapısıdır'

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İskenderun’da düzenlediği mitingde, İskenderun’u Anadolu’nun Akdeniz’e, dünyaya açılan çelikten kapısı olarak tanımladı. İnsan seli yaşanan Atatürk Anıt Alanı’ndaki mitinge boynunda İskenderun spor atkısı ile çıkan Erdoğan, ‘31 Martta Hatay’ın tüm ilçelerinde tarih yazmamız gerekiyor” dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İskenderun mitinginde, bundan 2 hafta önce Antakya’ya geldiğini hatırlatarak, “Muhteşem bir miting gerçekleştirdik. Bugün de İskenderun’dayız. Rabbim bizi bölmek isteyenlere fırsat vermesin. Çünkü bu ülke geçmişte kardeş kavgasından çok çekti. Bu millet binlerce evladını daha ömrünün baharında şiddete, teröre sokak olaylarına kurban verdi. Sağ-sol denilerek, Türk-Kürt, Alevi-Sünni denilerek milletimiz birbirine düşman edildi. Kimlik farklılıklarımız kaşınarak bu topraklara fitne tohumları ekilmeye çalışıldı. Son 17 yılda milletimiz birlik ve beraberliğine sahip çıkarak her türlü provokasyona karşı çıktı. Reyhanlı saldırısıyla Hatay’ı karıştırmak isteyenler hedefine ulaşamadı. İnsanımızın basireti karşısında hepsi dağılıp gitti. Milletimiz 15 Temmuz gecesinde gereken dersi demokrasisine sahip çıkarak kardeşliğinin üzerine gölge düşürmedi. Şu andaki birlikteliğiniz şimdiden 31 Mart’ın ne olacağını gösteriyor. 31 Mart’a hazır mıyız?” diye konuştu.

Devlet adamları olarak kutuplaştırma siyasetine izin vermediklerini söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Cumhuriyet mitinglerinde ordu göreve diyenlere fırsat tanımadık. 17-25 Aralık’ta hükümetimize saldıran alçaklara 15 Temmuz’da bağımsızlığımıza hamle yapan FETÖ’cülere fırsat vermedik. Reyhanlı’da 52 vatandaşımızı şehit eden katilleri Suriye’de saklandıkları deliklerinde bulduk. Şimdi mahkemelerimiz döktükleri her damla kanın hesabını alçaklardan tek tek soruyor. Artık Türkiye’de kimsenin işlediği suç kimsenin yanına kar kalmıyor. Sadece Reyhanlı katillerini değil FETÖ’cü alçakları da buluyor yargıya teslim ediyoruz. Pennsylvania’daki şarlatanın parmağında oynattığı kuklalarına rağmen bu ülkede adaleti muhakkak tecelli ettiriyoruz. Suriye’den Irak’a kadar ülkemize yönelik her türlü oyunu hem masada hem sahada bozacağız. YPG bize saldırmaz diyen CHP’nin başındaki gafile rağmen Suriye’nin kuzeyinde terör koridorunun oluşturulmasına fırsat vermeyeceğiz. Zulümden kaçan muhacirleri düşmanlaştırıp PYD’nin avukatlığını yapan CHP’nin başındaki o zata rağmen inşallah Suriyeli kardeşlerimizin huzur içinde evlerine dönebileceği güveni bölgeyi oluşturacağız.”

31 Mart’ın sadece bir belediye değil beka seçimi olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “40 yıl boyunca FETÖ’yü besleyip büyütüp üstümüze salanlar 31 Mart’ı bekliyor. Türkiye’yi Doğu Akdeniz’deki enerji pastasındanuzak tutmak isteyenler 31 Mart’ı bekliyor. Güneyimizde terör devleti kurmak isteyenler 31 Mart’ı bekliyor. Ağustos ayında kur, faiz, enflasyon silahını çekenler 31 Mart’ı bekliyor. Cudi’de, Gabar’da, Kandil’de inlerini başlarına geçirdiklerimiz 31 Mart’ı bekliyor. Bütün umutlarını Türkiye’nin ekonomik askeri siyasi diplomatik olarak tökezlemesine bağlayanlar dört gözle 31 Mart’ı bekliyor. Birincilik yetmez belediyeler yetmez Cumhur İttifakı olarak Hatay’ın tüm ilçelerinde tarih yazmamız gerekiyor. Çok çalışacağız. 31 Mart sabahı hep birlikte sandıklara gidiyor muyuz? Aman ha gelmeyenleri de alın gelin. 17 yılın en yüksek katılım oranına ulaşarak Türk demokrasisine leke sürmeye çalışanlara 82 milyon olarak hadlerini bildireceğiz. Mısır’da 9 genci idam ettiler. Batının sesi çıktı mı? Çıkmadı. Kahire’de ne yazık ki katil Sisi’yle bir araya geldiler mi? Geldiler. Darbecilerin elini sıkmak için sıraya girenlere gelin 31 Mart’ta sandıkta ders verelim.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İskenderun'a yaptıkları hizmetleri ise şöyle anlattı:

"67 okul inşa ettik. Fatih projesiyle öğrencilerimize 2 bin 862 tablet dağıttık, okullarımıza 834 akıllı tahta kurduk. İlçedeki okullara 688 öğretmen atadık. İskenderun Teknik Üniversitesi'ni kurduk. Önümüzdeki sene bin kişi kapasiteli yüksek öğrenim yurdunu ilçemize kazandırıyoruz. Sağlıkta İskenderun'a 250 yataklı devlet hastanesi olmak üzere toplam 6 tesis kazandırdık. Şehir hastanesi standartlarında 600 yataklı dev bir hastane kurmak için en kısa zamanda kazmayı vuruyoruz. İlçemizde 2002 yılında 1 tane bile diyaliz cihazı yokken bugün kamu ve özelde toplam 136 adet diyaliz cihazıyla hizmet veriyoruz. 2002'de İskenderun'da 1 adet 112 acil istasyonu varken biz bu sayıyı 9 adet 112 istasyonuna ulaştırdık. Bizden önce 1 adet ambulansla hastaların yardımına koşulurken bugün 9 adet ambulans. İskenderun'u doğalgazla tanıştırırdık. Bin 305 adet konut projesini hayata geçirdik. 219 hak sahibine 2-B yasasıyla tapularını teslim ettik. Toprakkale İskenderun yolunu önümüzdeki yıl tamamlıyoruz. İnşa ettiğimiz risale hattı ve arıtma tesisiyle İskenderun içme suyu sorununu çözdük. Çiftçilerimize 19 milyonluk tarımsal destek verdik. Önceki ay Amik ovasındaki sel felaketi nedeniyle sıkıntıları biliyorum, tarım sigortası yaptıranlara TARSİM tarafından hasar ödemeleri yapılıyor. Sigortası olmayanlara ise il acil destek ödeneğinin imkanları dahilinde gerekli adımları atacağız."

Yorum Gönder