GAZETECİLER İÇİN KANUN TEKLİFİ

03 Şubat 2016 Çarşamba 16:59
Bu haber 777 kez okundu

CHP Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı; savaş ve çatışma bölgelerinde görev yapmakta olan gazetecilere bu görevlerinde bulundukları süre zarfında kendilerine zorunlu olarak Hayat Sigortası yaptırılması için hazırladığı kanun teklifini TBMM’ye sundu.

GAZETECİLER İÇİN KANUN TEKLİFİ
2015 YILINDA 40’I IŞİD VE EL KAİDE TARAFINDAN OLMAK ÜZERE 69 GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ

Yarayıcı kanun teklifinin gerekçesinde: savaş ve çatışma bölgelerinde görev yapmakta olan gazetecilerin yaşadıkları zorluklara değinerek: “Günümüzde gazeteciler çok zor şartlar altında görev yapmaktadırlar. Başta Suriye ve Irak olmak üzere bölgemizde çok sayıda ülkede savaşlar yaşanmaktadır” diyen Yarayıcı Merkezi New York’ta bulunan Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) 2015 raporuna atıfta bulunarak söz konusu rapora göre: 2015 yılında 69 gazetecinin görev başında öldürüldüğünü, yaşamını kaybeden gazetecilerin yüzde 40’ı El Kaide ve Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) gibi grupların elinde öldüğünü, görev başındaki gazeteciler misillemenin yanı sıra çatışma sırasında, iki ateş arasında ya da diğer tehlikeli görevlerde yaşamlarını kaybettiğini” belirterek, 2008’de Gürcistan Güney Osetya’da uğradığı silahlı saldırıda yaralanan Kanal Türk muhabiri Levent Öztürk, sol gözünü kaybetti. Suriye’de iç savaşı görüntülemek için bulunan kameraman Cüneyt Ünal gözaltına alınırken beraber görev yaptığı muhabir arkadaşı Beşar Fehmi Kadumi çatışmanın ortasında kalarak hayatını kaybettiğini” hatırlattı.
Bunun yanı sıra ülkemiz içinde de Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yoğun çatışmalardan dolayı bir çok yerleşim merkezinde sokağa çıkma yasakları uygulandığını ve buralarda görev yapmakta olan gazetecilerin çok büyük hayati riskler altında görev yaptıklarını öne süren Yarayıcı “1992’de Sabah Gazetesi İzzet Kezer’in Nevruz gösterilerini izlerken nereden geldiği belli olmayan bir mermiyle hayatını kaybettiğini” hatırlatan Yarayıcı, “yaşananların son örneği olarak da; Cizre’de içlerinde IMC TV kameramanı Refik Tekin ve milletvekillerinin bulunduğu heyete ateş açılması sonucu, gazetecilik görevini yapmakta olan kameraman Refik Tekin’in, vücuduna isabet eden mermiyle yaralanmasını kanun teklifinin gerekçesine ekledi.

SAKAT KALAN GAZETECİLER İLE ÖLEN GAZETECİLERİN AİLELER SGK’NIN DÜŞÜK MAAŞLARIYLA GEÇİNMEK ZORUNDA BIRAKILIYOR

Teklifin gerekçesinde yaşanan mağduriyetlere dikkati çeken CHP Milletvekili Hilmi Yarayıcı: “Hayatını kaybeden gazetecilerin aileleri büyük mağduriyetler yaşamakta ve SGK’nın malul aylığından başka bir gelirleri kalmamaktadır. Yaralanan gazeteciler yarasına göre ya uzun bir süre görevlerini yapamamakta ya da ömür boyu mesleğini yapamaz hale gelebilmekte ve bu süre zarfında SGK’dan aldıkları düşük aylıklarla hayatlarını idame etmek zorunda kalıyorlar. Bu mağduriyetlerin önüne geçebilmek için savaş ve çatışma bölgelerinde görev yapmak zorunda olan gazeteciler için görev yaptıkları süre zarfında hayat sigortası yapmak yaşanan mağduriyetleri gidermek için önemli bir düzenleme olacağını” belirtti.

Yorum Gönder