Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Hatay'da

20 Şubat 2016 Cumartesi 17:39
Bu haber 882 kez okundu

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Bakın etrafımız ateş çemberi. Eğer biz Türkiye'de birlik beraberlik ve kardeşliğimizi muhafaza edersek burası huzur iklimi, adası. Bu güçlü bir ekonomi, hükümet ve devlet ile birlik, beraberlik ve kardeşlikle bu huzur iklimi sağlanıyor" dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Hatay'da

 Eroğlu, Antakya Kültür Merkezi'nde düzenlenen 71 milyon lira değerindeki 13 tesisin temel atma ve ORKÖY kredileri kullandırılan köylülere sertifika dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, Hatay için ne yapılsa az olduğunu söyledi.

Türkiye'nin nereden nereye gelindiğini ifade eden Eroğlu, şöyle devam etti:

"Dünyada kriz var. Bakın etrafımız ateş çemberi. Eğer biz Türkiye'de birlik beraberlik ve kardeşliğimizi muhafaza edersek burası huzur iklimi, adası. Bu güçlü bir ekonomi,hükümet ve devlet ile birlik, beraberlik ve kardeşlikle bu huzur iklimi sağlanıyor. İnşallah bu kardeşlik, birlik, beraberlik daha da pekişerek ilelebet devam edecek. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Biz her zamankinden daha güçlüyüz. 300 yıldan bu yana bu topraklardaki insanları parçalamak, bölmek, yok etmek için uğraşan ülkeler var. O zaman bunun adı 'şark meselesi'ydi. Şimdi adı değişti 'Ortadoğu meselesi' oldu. Allah'a şükür milletimiz büyük bir millet. Şu anda dünyada kriz varken Türkiye'de teğet bile geçmeden, atlattı. IMF'ye borcumuz vardı geçmişte. Bu millet bu 23 milyar dolar borcu ödedi, IMF'ye de 5 milyar dolar borç vermek üzere protokol imzaladı. Merkez Bankası tamamen dövizle doldu, nereden nereye. Bu milletten aldığımızı millete hizmet olarak aktarıyoruz. Biz şu ana kadar 3 bin 100'den fazla tesisi açtık. 76 şehirde su yoktu, buralara su verdik. Barajlar, göletlerin temeli atılırdı, unutulurdu. 320 baraj inşa ettik. Türkiye'nin en büyük barajlarını biz inşa ettik. Göletlerde dünya lideriyiz, barajlarda da ilk üçe giriyoruz. Üç fidan kesiliyor konuşuyorlar, biz 3,5 milyar fidan diktik."

Hatay'da 60 yıl boyunca hayal olan Reyhanlı Barajı'nın temelinin atıldığını hatırlatan Eroğlu, buranın önümüzdeki yıl bugün bitirilme sözünü vererek, ödenek sıkıntısının bulunmadığını kaydetti.

Temeli atılacak 13 tesisin 2'sinin baraj, 2'sinin sulama tesisi, birinin ulaşım ve 8'inin ise taşkın koruma olduğunu belirten Eroğlu, bu tesislerle 11 bin 500 dekar tarım arazisinin sulanacağını, 5 ilçe, 3 yerleşim yerinin taşkınlardan korunacağını söyledi.

Eroğlu, 2016, 2017, 2018 yıllarını Hatay'da Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak "yatırımlarda hamle yılı" olarak ilan ettiklerini vurgulayan Eroğlu, "Hatay'a heybemiz dolu geldik. Daha önce geldiğimizde de müjdeler verdik ve bunların hepsini tamamlıyoruz şu anda. Daha önce 2014'de 39 müjde vermiştik, 593 milyon lira, bunlar yıldırım hızıyla devam ediyor. Bunlara ilave 18 müjdeyle geldim. Bunun da maliyeti 112 milyon lira. Temeli atılacak 13 tesisin yanı sıra 18 müjde. Böylece 1,5 yılda verdiğimiz müjdelerin toplamı, 57 müjde ve 705 milyon lira. Bu tesisler Hatay başta olmak üzere tüm Türkiyeiçin hayırlı olsun" diye konuştu.

Hükümetlerinden önce Hatay'ın unutulmuş bir il olduğunu belirten Eroğlu, ulaşımdan, içme suyuna, ağaçlandırmadan eğitime, sağlığa kadar hükümetlerinin burada destan yazdığını kaydetti.

Hatay için çok güzel hizmetler yapacaklarını ifade eden Eroğlu, 2019 yılına kadar yapılacaklarla ilgili eylem planının hazırlandığını, bunların bir bir gerçekleştirileceğini söyledi.

Hatay Valisi Ercan TopacaAK Parti Hatay Milletvekili Adem YeşildalDSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez'in de birer konuşma yaptığı törende, ORKÖY kredileri kullandırılan köylülere sertifika dağıtımı yapıldı, törene katılanlara selvi ve defne fidanı dağıtıldı.

Yorum Gönder