Başbakan Binali Yıldırım Hatay’da

02 Temmuz 2016 Cumartesi 12:34
Bu haber 1227 kez okundu

Başbakan Yıldırım Hatay’da Toplu Açılış Töreni ve İftar Yemeğine Katıldı. Türkiye Cumhuriyeti 65. Hükümeti Başbakanı Binali Yıldırım, yapımı tamamlanan ve halkımıza birçok alanda hizmet verecek olan tesislerin açılışını yapmak üzere geldiği İlimizde, geçici koruma kapsamında misafir edilen Suriyeliler, şehit yakınları ve Hataylılarla iftar sofrasında bir araya geldi.

Başbakan Binali Yıldırım Hatay'da

 Atatürk Stadı’nda gerçekleştirilen toplu açılış töreni ve iftar yemeğinde Hatay Valisi Ercan Topaca ve eşi Sevim Topaca, Başbakan Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım’ın yanı sıra Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek ve Veysi Kaynak, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Doç.Dr. hüseyin Yayman, Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal, Fevzi Şanverdi, Hacı BayramTürkoğlu, Mehmet Öntürk, Meclis İdare Amiri Orhan Karasayar ile birlikte Ak Parti İl Başkanı ve il ve ilçe teşkilatını da ağırladı.

Gönülleri birleştiren, aramızdaki barış, kardeşlik ve hoşgörü iklimini güçlendiren kardeşlik sofrasında ayrıca ilimiz protokolünden 39. Mkz. Piyade Tugay Komutanı Tuğ.Gn. Hasan Polat, 121. Jandarma Er Eğitim Alay ve Garnizon Komutanı J.Kur.Alb Erdem Özcan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hasan Kaya, vali yardımcıları, ilçe kaymakamları ve diğer protokol erkanı katıldı.

Selamlama konuşması yapmak üzere kürsüye çıkan Hatay Valisi Ercan Topaca, Sayın Başbakanımızı, Bakanlarımızı ve misafirlerini; hoşgörünün başkenti, inanç ve medeniyetlerin buluşma noktası, barış ve kardeşlik kenti Hatay’da ağırlamaktan büyük bir bahtiyarlık ve sevinç duyduğunu belirterek, Salı akşamı, İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda meydana gelen hain saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımız başta olmak üzere, terörle mücadelede kaybettiğimiz bütün asker ve polislerimizi rahmet, minnet ve şükranla andı ve şöyle devam etti: “Terörle mücadele kapsamında, Hatay ilimiz de büyük acılar yaşadı. Halkımızın bağrı yanıyor. Bizler de vatan uğruna, bayrak uğruna şehitler verdik. Bu şehitlerimiz için de dua ediyor, anne, baba, eş, çocuk ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Mekânları cennet olsun inşallah.

Sayın Başbakanım, bugün eğitim, sağlık, gençlik ve spor, ulaşım, enerji, afet ve acil yardım, sosyal hizmetler, güvenlik, kültür ve diğer hizmet alanlarında, toplam maliyeti yaklaşık 400 milyon Türk Lirası olan 102 adet yatırımı hizmete açıyoruz. Bu hizmet ve yatırımlar, vatandaşımızın hayatını kolaylaştıracak, yaşam kalitesini artıracak ve devletimizi daha da güçlendirecektir. Bu eserlerin kentimize kazandırılmasındaki katkılarından dolayı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, zat-ı aliniz ve şahsınızda hükümetimize, kentim adına şükranlarımı arz ediyorum.” dedi.

Hatay’ın, geçmişte olduğu gibi bugün de insanları; dinine, rengine, ırkına, mezhebine ve kültürüne bakmaksızın kucaklamaya devam ettiğini hatırlatan Vali Topaca, Hatay halkının hiçbir zaman küçük hesaplar yapmadan, zorda kalanlarla ekmeğini, suyunu, sokağını, mahallesini, köyünü ve şehrini paylaştığını sözlerine ekledi ve devamında: “Birçok ülkenin, küçük hesaplar yaparak sınırlarını kapattığı bugünlerde, Hatay ve Ülkemiz, Suriyeli kardeşlerimiz ile muhteşem bir dayanışma ve kardeşlik örneği veriyor. Hatay’da 430.000 Suriyeli kardeşimizi misafir ediyoruz. Misafirlerimizin 18.500’ünü barınma merkezlerinde ağırlıyoruz. 412.000 Suriyeli kardeşimiz ise akrabalarının yanında veya kiraladıkları konutlarda ikamet ediyor. Misafirlerimizin çocuklarının %65’i okullara devam ediyor. Onların eğitimi için hiçbir fedakârlıktan kaçınmıyoruz. Misafir yavrularımızı kendi çocuklarımızdan ayırmıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Bu akşam idrak edeceğimiz Kadir Gecesi ve mübarek Ramazan Bayramı’nın Devletimiz, Ülkemiz, Milletimiz için hayırlara; dost ve kardeş Suriyeliler için barış, huzur, refah, istiklal ve vatanlarına kavuşmaya vesile olmasını dileyen Vali Topaca, kentimize olan hizmet ve katkılarından dolayı, Halkımız ve Şehrimiz adına, Başbakan Yıldırım’ın şahsında Hükümetimize şükranlarını sunarak konuşmasını noktaladı.

Göreve geldiği günden bu yana, birçok alanda hayata geçirdiği projelerle gerek İlimize, gerekse de Ülkemize sayısız eserler kazandıran Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ise inançların şehri Hatay’ı selamlayarak başladığı konuşmasında Hatay’ın ilklerin şehri olduğunun altını çizerek Çukurova’dan Suriye’ye ve oradan Filistin’e kadar uzanan mübarek topraklara sahip olduğunu belirtti ve stadı dolduran coşkulu kalabalığa şöyle seslendi: “Hatay, sahip olduğu bu zenginliklerle tarımda, taşımacılıkta ve sanayide Türkiye’nin ilk sıralarında yerini almıştır. Ancak tüm bunların ötesinde Hatay, Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ne kazandırdığı en son mirastır. Hatay, hoşgörünün, dinlerin kardeşçe yaşadığı bir şehir. İlk havra, ilk cami, ilk taş kilise bu topraklarda yapıldı. Dolayısıyla Habib-i Neccar, Beyazid-i Bestami, Cemil Meriç gibi büyük insanları yetiştiren bir şehir olan Hatay’da siz değerli kardeşlerimle birlikte bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.  Kardeşliği, birliği, beraberliği ve farklılıkları zenginlik olarak gören Hatay, zor durumda olan Suriyeli kardeşlerine kapılarını ilk olarak açan bir şehir olarak, eşsiz misafirperverliğini tüm dünyaya göstermiştir.” dedi.

Hasret gidermek ve Suriyeli kardeşleriyle kucaklaşmak için burada olduklarını dile getiren Başbakan Yıldırım, bin geceden hayırlı olarak müjdelenen Kadir Gecesi’ni Hataylı kardeşleriyle ihya etmek için burada olduklarını söyledi ve şöyle devam etti: “Bizim bir âdetimiz var. Biz gittiğimiz yere eli boş gitmeyiz. Sizlere de projelerle, hizmetlerle geldik. Bu vesileyle Türkiye’nin daha çok değişmesi ve gelişmesi için durmadan çalışıyoruz. Ülkemizin bütün illeri, ilçeleri ve köyleriyle hep birlikte kalkınması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.  Bu büyümeden, bu ilerlemeden Hatay da elbette ki payına düşeni aldı ve almaya devam edecektir. 14 yılda 14 katrilyonluk yatırım yaptık. Cumhuriyet tarihi boyunca 90 kilometre bölünmüş yol yapılan Hatay'a 280 kilometre bölünmüş yol ekleyerek komşu illerimize daha rahat ve kısa sürede bağlanmanızı sağladık. 2007 yılında Hatay Hava Limanı’nı sizlerin hizmetine sunduk. Hatay‘ı 2006 yılında sanayide, 2009 yılında ise konutlarda doğalgazla buluşturduk. 750 yataklı Hatay Devlet Hastanesini 3 ay, Kırıkhan hastanesini de bir ay sonra tamamlıyoruz inşallah. Biliyorum beklediğiniz önemli bir proje var. O da Hassa Amanos Tüneli’dir. Sondaj çalışmaları tamamlandı. Liman şehri olan Hatay’da, bu yolla İskenderun Limanı’na bağlanan iller ve bölgeler arası ticaret artacak. İskenderun ve Hatay zenginlik merkezi olarak bölgenin transit merkezi olacak. Reyhanlı, Büyükkaraçay ve Gönençay barajları tamamlanınca 750 bin dönüm arazi daha çok bolluk ve bereketle buluşacak ve Hatay’ın toprakları daha da bereketlenecek. Sizler her şeyin en iyisine layıksınız. Sizlere 25 bin kişilik bir stadyum yakışır.” diyerek Hatay'da bine yakın derslik, 7 farklı güzergahta yol, hastane, üniversite binası, ibadethaneler, spor tesisleri gibi birçok eserin açılışını yapacaklarına dikkati çekti ve "Yaklaşık 400 milyonluk eserin bugün toplu açılışını yapıyoruz, hayırlı uğurlu olsun." diye konuştu.

-Bizler Laf Üstüne Laf Değil, Taş Üstüne Taş Koyuyoruz-

Hükümet olarak amaçlarının eser üretmek ve her geçen gün halkın hayatını daha da kolaylaştırmak olduğunun altını çizen Başbakan Yıldırım, yaptıkları her hizmetin, eserin ve projenin ülkemizin daha fazla kalkınması ve ilerlemesi demek olduğunu yineledi ve şöyle devam etti: “Türkiye’nin ilerlemesi demek, hem bizim milletimizin, hem de Suriye, Irak, Filistin’de yaşayan kardeşlerimizin huzur ve güven içerisinde yaşaması demektir. İhtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarının giderilmesi, dara düşmüşlere daha çok el uzatılması demektir. Bugün bu iftar sofrasını Suriyeli kardeşleriyle beraber açan siz Hataylılar, bir kez daha ne kadar insan sevgisiyle dolu olduğunuzu gösterdiniz, sizlerle gurur duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

Geçici koruma kapsamında İlimizde misafir edilen Suriyelilere de seslenen Başbakan Yıldırım, "Bir Ramazan’ı, Kadir Gecesi'ni, yurdunuzdan, evinizden uzakta kutluyorsunuz. Doğup büyüdüğünüz, hatıralarınızın olduğu bu topraklardan ayrı kaldınız. İnşallah gelecek ramazanlarda, gelecek bayramlarda bu sona erer, siz de sevdiklerinizle beraber olursunuz. Ancak bütün bu olumsuzluklara rağmen şunu bilin ki; sizler yalnız değilsiniz. Türkiye, 79 milyon vatandaşıyla birlikte sizin yanınızdadır. " diye konuştu.

-Terör Küresel Bir Tehdit-

Terörün küresel bir tehdit olduğuna dikkati çeken Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti: "Türkiye, milletinin birliğini, dirliğini, huzurunu, kardeşliğini korumak için canla başla, gece gündüz demeden terörle amansız bir mücadele veriyor. Bütün insanlık terör karşısında dimdik durursa, o zaman dünyada da, Türkiye'de de istikrar olur. Bizler Türkiye olarak, bölgede savaşların durması, ayrılıkların, ayrışmaların ortadan kalkması için elimizden gelen her türlü gayreti gösterdik, bundan sonra da göstermeye devam edeceğiz."

Terörle mücadeleyi "kutsal" olarak nitelendiren Başbakan Yıldırım, bu kutsal mücadelede hayatlarını kaybeden şehitlere Allah'tan rahmet dilerken, gazileri de şükranla andığını belirtti ve konuşmasını, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın tüm Hataylılara selamını ileterek tamamladı.

Konuşmaların ardından Başbakan Binali Yıldırım, beraberinde başbakan yardımcıları, bakanlar ve ilimiz protokolüyle birlikte, İlimizde yapımı tamamlanan ve eğitim, sağlık, gençlik ve spor, ulaşım, enerji, afet ve acil yardım, sosyal hizmetler, güvenlik, kültür ve diğer hizmet alanlarında, toplam maliyeti yaklaşık 400 milyon Türk Lirası olan 102 adet tesisin açılış kurdelesini kesti.

Hatay Nakıp Ali Cami imam hatibi Musa Esatoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ardından okuduğu ezanla on bini aşkın davetli, hep birlikte oruçlarını açtı ve yapılan iftarın ardından İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu tarafından, ilimizin ve ülkemizin birlik ve beraberliği için dualar edildi.

Yorum Gönder