CHP Bütün Darbelerin Karşısındadır

18 Temmuz 2016 Pazartesi 13:56
Bu haber 1343 kez okundu

Samandağ CHP İlçe Başkanı İbrahim Aydoğan, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Muhtarlar, Meclis Üyeleri, CHP Samandağ Kadın Kolları, CHP Samandağ Gençlik Kolları, Samandağ Esnaf Ve Sanatkarlar Odası, Berberler Odası, Samandağ Cemevi, Samandağ Kalkındırma Derneği, CHP İlçe Yöneticileri, Samandağ spor kulubü, Şerif Kalla spor Kulübü katımıyla 15 temmuz gecesi ülkemizde yaşanan darbe girişimiyle ilgili basın açıklaması yapıldı. Samandağ Belediyesi Hizmet Binasının önünde gerçekleşen basın açıklaması STK, oda, Siyasi parti temsilcileri vatandaşların katılımıyla gerçekleşti.

CHP Bütün Darbelerin Karşısındadır
Samandağ CHP ilçe Başkanı İbrahim Aydoğan Ortak açıklama Metnini okudu.

CHP ilçe Başkanı Aydoğan Açıklamasında: “Dün yaşanan partimizin her kademesinden insanı kaygıya sürükleyen darbe girişimi ülke demokrasisine yapılmış en büyük ihanettir. Darbe bütün yönleriyle açığa çıkarılmalı ve özellikle devlet içindeki bağlantıları temizlenmelidir. Partimiz CHP bütün darbelere karşıdır. Ancak, halkın kendini temsil ve ifade kanallarının her geçen gün mevcut iktidar tarafında kapatılması, sivil toplum kuruluşlarına, basın kuruluşlarına, milletvekillerine baskı ve tutuklama tehdidinin çok güncel bir şekilde devam etmesi demokrasimize başka bir tür darbe girişimidir. İnsanlar yasal ve meşru yolları tıkandıkça başka şeylere tevessül edebilirler. Örneğin; darbeye karşı çıkmakla birlikte biz yine de soralım: Diploma ne oldu? Sarraf’tan ne haber? 17-25 Aralık niye soruşturulamıyor? Yüksek yargıya yapılan darbe ne oldu? Bugün bile 2745 adli ve idari hakim ve savcı açığa alındı, yine HSYK’nın 5 üyesi açığa neden alınıyor?  İşid ne âlemde? Suriyelilere vatandaşlık ne oldu? Güneydoğu’daki devlet terörü niye soruşturulamıyor? Hurşit Külter’in gözaltına alındığı gün gibi ortadayken nerede? Dilek Doğan cinayeti niye soruşturulmuyor? Gezi’de sokağa çıkanları terörist ilan edenler halkı hangi hakla camii hoparlörleriyle ellerinde silah ve palalarla sokağa çağırır? Şehitler ölmez diyenler askerin kafasını nasıl keselerler?  Bu darbe girişiminde sizler sözde mağdur olabilirsiniz ama 14 yıldır da bu halkı siz mağdur ediyorsunuz. Halkımız bunu biliyor biz de halkımızın yanındayız.

 Bunları sadece istihbarı ve askeri yöntemlerle durdurmak her zaman mümkün olmayabilir. Dün yaşanan darbe girişiminden sonra ülkemizde baskı koşullarının artması Cumhurbaşkanının yetkilerinin daha da sınırsız hale getirilmesi, sokaklar da bir cadı avı başlatılması işleri içinden daha da çıkılmaz hale getirecektir. Darbeler ve darbe girişimlerinin ilacı daha çok demokrasidir. Hükümet acilen ülkede demokratik kara delikler açtıran baskı yasalarından savaş politikalarından vazgeçmeli, işçi ölümleri, kadına yönelik şiddet, gençlerin toplanma ve gösteri hakkı konusundaki hükümlerde ileri adımlar atılmalıdır. Biz CHP Samandağ İlçe Örgütü, demokratik kitle örgütleri, muhtarları, meslek odaları, STK ve spor kulüpleri olarak dün yaşanan ama bizce 14 yıldır süren darbe ortamıyla hesaplaşılmalı ve anti demokratik yasalar ayıklanarak düzeltilmelidir.”ifadelerine yer verdi. 

Yorum Gönder